Przejdź do zawartości

Pacyfikacja kopalni Wujek

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Muzeum upamiętniające pacyfikację

Pacyfikacja kopalni Wujek – miała miejsce w Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w związku z wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego. W wyniku strzałów Plutonu Specjalnego ZOMO zginęło 9 górników, a 23 zostało rannych.

  • Jak zaczęły się rozróby w kopalni Wujek, to do Czesława zadzwonił płk Gruba, szef milicji w Katowicach, i Czesław zakazał użycia broni. Zacznijmy od tego, że był stan wojenny. Kopalnie były blokowane przez górników, nie chcieli pracować, chcieli nic nie robić. Była ciężka zima, brakowało węgla, trzeba więc było odblokować te kopalnie. Górnicy przez kilka miesięcy przygotowywali się do walki, oni chcieli walczyć. To była głupota. Z nimi pracowała „Solidarność”, a celem „Solidarności” było uderzenie w gospodarkę.
    • Autorka: Maria Teresa Kiszczak
    • Źródło: Magdalena i Maksymilian Rigamonti, Czesław to mój bohater (wywiad z Marią Teresą Kiszczak), „Dziennik Gazeta Prawna”, nr 197 (9–11 X), cyt. za: „Angora”, 18 października 2015, nr 42 (1322), s. 19.
  • Zabójcy górników z kopalni Wujek są chronieni i nagradzani przez wywodzący się z PRL układ. W czternastym roku istnienia III RP ponad prawem i zwyczajnym poczuciem sprawiedliwości trwa układ odpowiedzialny za zabicie dziewięciu górników w kopalni Wujek. Ci, którzy strzelali do górników, wręcz urośli w pysze. O ile bezpośrednio po tragedii sprawę próbowano tuszować, o tyle obecnie, po 22 latach, nie ma szans na ukaranie winnych i oni o tym dobrze wiedzą. Od 22 lat sprawcy zbrodni są chronieni, a nawet nagradzani. Ci, którzy pozostali w policji, awansowali na wyższe stanowiska i dotrwali na nich do emerytury. Pozostali pozakładali firmy, otworzyli kantory, restauracje, agencje towarzyskie i wymagające specjalnych licencji MSWiA agencje ochrony. Mając zlecenia od publicznych instytucji, radzą sobie lepiej niż konkurenci. Czyżby doceniono ich za to, że nie zadenuncjowali nikogo z przełożonych, że byli wobec nich lojalni i pokorni, że nie ujawnili tajemnic działania grup specjalnych?