Przejdź do zawartości

Oszczerstwo

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Oszczerstwo – złośliwe, oczerniające przypisanie komuś niezgodnie z prawdą powiedzenia, zrobienia czegoś złego, podłego, mające kogoś skompromitować, poniżyć; potwarz.

  • Jest broń straszniejsza niż oszczerstwo: to prawda.
  • Sądzę, że już dosyć kampanii oszczerstw przeciwko naszemu krajowi i tworzenia, na podstawie faktów przerysowanych, tendencyjnie dobranych lub skłamanych, nieprawdziwego obrazu rzeczywistości polskiej. Wmawia się polskim władzom rzeczy wręcz nieprawdopodobne, które chyba dla każdego, kto w Polsce żyje, nieprawdopodobnymi się muszą wydawać, niezależnie od jego intencji politycznych. Wmawia nam się bez przerwy skrytobójstwa, które przecież się nie potwierdzają. To są wszystko rewelacje, które pojawiają się i giną.
    • Autor: Jerzy Urban
    • Źródło: Pojedynek. Wtorkowe konferencje rzecznika prasowego rządu 1981 – 1985, Czytelnik, Warszawa 1985, s. 205.
    • Opis: Komentarz wygłoszony przez Jerzego Urbana jako rzecznika rządu na konferencji prasowej 3 maja 1984 w odpowiedzi na komentarz polityczny Agencji Reutera, w którym stwierdzono, że 1 maja 1984 roku w wielu miastach Polski odbywały się demonstracje "Solidarności", tłumione przez milicję, natomiast TVP puszczała kilkakrotnie te same fragmenty z pochodu pierwszomajowego, aby poprzez taką manipulację przekazać informację, że trwał on ponad dwukrotnie dłużej niż w rzeczywistości.
Wikisłownik
Wikisłownik
Zobacz też hasło oszczerstwoWikisłowniku