Opowieści buddyjskiego mnicha. Licencja na szczęście
Wygląd
Opowieści buddyjskiego mnicha. Licencja na szczęście – książka autorstwa Ajahna Brahma. Wyd. II, Tłumaczenie Mariusz Warda, Studio Astropsychologii, Białystok 2017, ISBN 978-83-7377-776-7
- Ten artykuł ma chronologiczny układ cytatów.
- Księga nie jest religią. Nie jest nią również żaden posąg, budynek ani kapłan. Oni wszyscy są zaledwie „pojemnikami”.[...] Kiedy zaczniemy dostrzegać różnicę pomiędzy pojemnikiem a jego zawartością, wszyscy będziemy w stanie zabezpieczać w sobie ową zawartość, nawet wtedy, gdy same pojemniki ulegną zniszczeniu.
- Źródło: 1. Pojemnik i jego zawartość, s.11
- Gdy życie obrzuca cię łajnem, strząśnij je z siebie, po czym je zdepcz. Z każdym kolejnym takim czynem będziesz stał nieco wyżej.
- Źródło: 5. Polityk w studni, s.21
- W buddyzmie wywoływanie w innych wściekłości i znieważanie ich określane jest mianem „tymczasowego obłędu”. Gdy zdasz sobie sprawę, że osoba, która cię rozzłościła, jest tymczasowo chora umysłowo, możesz odpowiedzieć ze spokojem, a nawet współczuciem: „Och, ty moje biedactwo”.
- Źródło: 6. Wielbłądzia gęba, s.25
- Śmierć jest elementem życia i kiedy zostanie przez nas zrozumiana, uczy nas troski.
- Źródło: 7. Pęknięty kubek, s.26
- Być może jednym z problemów naszego bogatego, współczesnego społeczeństwa jest to, że mieszkamy w zdecydowanie za dużych domach. Masa dzieci posiada własny pokój. W tak dużych domach jest zbyt łatwo uciec od reszty domowników. W ten sposób adaptujemy się do funkcjonowania na własnych zasadach, ale tracimy umiejętności socjalne pozwalające żyć z innymi ludźmi.
- Źródło: 22. Kochanie, nie mogę znaleźć dzieciaków!, s.60
- Akceptowanie pochwał i uznania innych ludzi powoduje, że nie rośnie twoje ego, ale serce.
- Źródło: 24. Jak zyskać uznanie, s.67
- Eksperymenty psychologiczne wykazały, że aby pochwała została usłyszana, należy chwalić kogoś przeciętnie przez piętnaście sekund. Z kolei krytycyzm jest odbierany przez jego cel natychmiastowo!
- Źródło: 25. Zasada piętnastosekundowej pochwały, s.68
- Przykładamy niewielką uwagę do tego, co ludzie do nas mówią, woląc słuchać własnych myśli o tym, co mówią, a czego nie.
- Źródło: 26. Metoda kanapki, s.69
- Buddyjskim mnichom nie wolno zamieniać wody w wino, co może stanowić przyczynę faktu, że w Australii jest więcej katolików niż buddystów.
- Źródło: 40. Niebezpieczeństwa związane z jazdą pod wpływem alkoholu, s.101
- [...] jakiegokolwiek niemoralnego czynu byście się nie dopuścili, ktoś was nieustannie obserwuje, a tym kimś jesteście wy sami.
- Źródło: 47. Ktoś cię widzi, s.125
- Szczęście nigdy nie jest zbyt daleko, żeby nie opłacało się go szukać.
- Źródło: 51. W głębokim dole, s.134
- Gdzie istnieje kara, a nawet karcenie, prawda pozostanie ukryta. To właśnie dlatego buddyzm nie uznaje karania.
- Źródło: 53. Dlaczego kłamiemy, s.138