Olga Lipińska
Olga Lipińska (ur. 1939) – polska reżyserka, scenarzystka telewizyjna i satyryczka, autorka tekstów kabaretowych. Jest autorką kabaretów: Głupia sprawa, Gallux Show, Właśnie leci kabarecik, Kurtyna w górę czy Kabaretu Olgi Lipińskiej.
- Do biznesu mam stosunek ambiwalentny. Za dużo w nim oszustwa i pazerności. Firmy nie dbają o wizerunek, o markę. Byle do jutra. Być może jest to wina niestabilnego prawa i beztroskiego zmieniania go przez aktualnie rządzących. Byle do jutra. Bo jutro może być inaczej, więc dziś trzeba wycisnąć, co się da. I nie płacić. Skandalem jest bezkarne niepłacenie za wykonaną pracę. (…) Prawdę mówiąc, nie znoszę tego naszego „kapitalizmu”.
- Źródło: Michał Mizera, Jestem z pokolenia, któremu się chciało [w:] „Business Class” nr 81, lipiec-sierpień 2011
- Mamy do czynienia z całkowitym desinteressement władzy dla świata sztuki. A nawet z pogardą dla kultury.
- Źródło: Michał Mizera, Jestem z pokolenia, któremu się chciało [w:] „Business Class” nr 81, lipiec-sierpień 2011
- Poziom dzisiejszej telewizji jest rozpaczliwy, to jakiś jeden wielki bełkot.
- Źródło: Michał Mizera, Jestem z pokolenia, któremu się chciało [w:] „Business Class” nr 81, lipiec-sierpień 2011
- Teatr Telewizji padł właśnie ofiarą dyktatu oglądalności, uznano, że ponad milion ludzi, którzy oglądali poniedziałkowe przedstawienia, to zbyt mała liczba. W efekcie Teatr Telewizji został zlekceważony i zniszczony, a poziom telewizji jest w ostatnim czasie okropny i coraz niższy. Przychodzą dziwni ludzie, mówią jakieś bzdury, z ekranu emanuje amatorszczyzna. Telewizja jest środkiem przekazu, na którym dobrze się znam. Wychowałam się w telewizji, zaczęłam tam pracować jako nastolatka. Po tylu latach widzę i boleję nad tym, że nie mam komu swojej wiedzy przekazać, bo młodzi, rozpoczynający pracę ludzie uważają, że już są świetni. Wielu z nich jest na pewno zdolnych, ale wiem, że mogłabym im pomóc. Tyle, że nikt tego nie chce, w telewizji nie ma do takiej pracy klimatu ani atmosfery, a przede wszystkim szacunku dla ludzi, który mają wiedzę i doświadczenie. Na szczęście administratorzy telewizji publicznej zmieniają się często, a twórcy pozostają lub wracają.
- Źródło: „Temi” 41/05
- Zobacz też: Teatr Telewizji
- Ten ponury polski romantyzm, brak racjonalizmu, nieżyczliwość, brak więzi społecznych. Jesteśmy narodem absolutnie nieobywatelskim. Manuela Gretkowska twierdzi, że mamy za dużo alkoholu w genach. Możliwe. I ten wielowiekowy kac nie pozwala nam myśleć trzeźwo i racjonalnie. We wszystkich działaniach kierujemy się niedobrymi emocjami. Dyskusje od lat, kto jest lepszym Polakiem, prowadzone przez „prawdziwych” Polaków. Naszość i waszość. (…) Wyedukowano nas, że jesteśmy narodem wybranym, Chrystusem Narodów, cierpimy za miliony i przy okazji nienawidzimy się nawzajem.
- Źródło: Michał Mizera, Jestem z pokolenia, któremu się chciało [w:] „Business Class” nr 81, lipiec-sierpień 2011
- W komedii aktor sprawdza się od razu – publiczność albo się śmieje, albo nie. Niewielu jest dobrych aktorów komediowych, a ci, którzy radzą sobie w komediach, z łatwością poradzą sobie również z rolą dramatyczną. Odwrotnie ten mechanizm najczęściej nie działa. Komedia ma też ogromne możliwości edukacyjne, dzięki niej można powiedzieć coś ważnego w bardziej przystępnej formie – ośmieszenie, wskazanie głupoty, to jest jej ogromna rola. Obecnie coś się na lepsze dla komedii zmienia. Teatry, chcąc przyciągnąć publiczność, wprowadzają komedie do repertuaru. Dotyczy to nawet tych teatrów, które kiedyś odżegnywały się od komedii.
- Źródło: „Temi” 41/05
- Zobacz też: komedia, ośmieszenie
Kabaret Olgi Lipińskiej
[edytuj] Poniżej znajdują się wybrane cytaty, więcej znajdziesz w osobnym haśle Kabaret Olgi Lipińskiej.
- Księża z pustych konfesjonałów idą na wczesne bezrobocie.
- Opis: o sytuacji Kościoła w Polsce.
- Lauro, daremnie patrzysz na zegar,
Filon nie przyjdzie, idź dalej,
a to klaskanie, co się rozlega,
to żona go w gębę wali…- Opis: na melodię piosenki Laura i Filon
- (…) tych, co są na luzie, nikt na baczność nie postawi!
- Źródło: Daj se luz