Ofoniusz Tygellinus

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Krzysztof Majchrzak (odtwórca roli Tygellina w filmie z 2001 i miniserialu z 2002 – obydwu w reżyserii Jerzego Kawalerowicza)

Gaius Ofonius Tigellinus (8?–69) – postać historyczna, rzymski wojskowy, od 62 prefekt pretorianów i prawa ręka swego bliskiego przyjaciela – cesarza Nerona; czarny charakter w powieści Quo vadis Henryka Sienkiewicza.

O Ofoniuszu Tygellinusie[edytuj]

  • Innego rodzaju kłopoty sprawiła Sienkiewiczowi figura Tygellina. Sienkiewicz nie lubił w literaturze czarnych charakterów. Mimo wszystko łatwiej mu było wybielić Ursusa – uczynić z jego psychiki puste pole, w którym nie ma rywalów ani Ligia, ani mistyczny „Baranek” – niż z intryganta Tygellina uczynić postać demonicznie interesującą.
    • Autor: Lesław Eustachiewicz, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza z serii Biblioteka analiz literackich, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1983, ISBN 8302019623, s. 74.
  • Jako Tygellin traktuję Nerona niczym ojciec niesforne dziecko, które jest, po pierwsze, złe, po drugie, debilne. Ale zawsze jest to stosunek ciepły, czasem wręcz rodzinny. Tygellinus przewyższa tych serwilistycznych dworaków, zeszmaconych augustianów, którzy - w uzasadnionym zresztą strachu przed nieobliczalnością rozgniewanego Nerona - posuwali się do absurdalnej wręcz uległości. On jest świadom swojej przewagi nad Neronem, którą daje mu perfekcyjna wiedza o układach personalnych, funkcjonujących w systemie władzy niczym naczynia połączone.