Przejdź do zawartości

Oblężenie

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Oblężenie – odcięcie miasta, twierdzy, regionu, części kraju lub innego obiektu posiadającego załogę wojskową, od głównych sił oraz źródeł zaopatrzenia, zarówno w sprzęt i siły wojskowe, jak i żywność i inne potrzebne do życia artykuły. Oblężenie polega na otoczeniu takiego obiektu pierścieniem wojsk i blokadzie prób zarówno opuszczenia go, jak i wsparcia z zewnątrz.

  • Ty synu człowieczy, weź tabliczkę glinianą, połóż ją przed sobą i wyryj na niej miasto Jeruzalem. Przedstaw jego oblężenie. Zbuduj przeciw niemu maszyny oblężnicze, usyp szaniec, wytycz obozy i ustaw wokoło tarany. Potem ty weź blachę żelazną, połóż ją [niby] mur żelazny między sobą a miastem i zwróć swoją twarz na nie. [Ono] będzie oblężone, a ty będziesz je oblegał. To jest znak dla Domu Izraela.
  • Ze wszystkich działań wojennych prowadzone fachowo oblężenie jest operacją najpewniejszą, jeżeli oblężonym nie przychodzi pomoc od zewnątrz. (…) Operacje oblężnicze przypominają bezlitosne, chłodne i nieuniknione posuwanie się węża ku sparaliżowanemu strachem ptakowi.