Przejdź do zawartości

Norbert Barlicki

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Norbert Barlicki (1916)

Norbert Barlicki (1880–1941) – polski prawnik, publicysta i nauczyciel, działacz i przywódca PPS, więzień KL Auschwitz.

  • Proletariusz polski ma poczucie swojej historycznej i kulturalnej odrębności. Proletariusz polski jak nikt inny odczuł i odczuwa boleśnie rozdarcie naszej ojczyzny, zwłaszcza teraz, gdy musi pod rozkazami najeźdźców wbijać bagnet w pierś swojego brata. Proletariusz polski we wszystkich trzech dzielnicach był torturowany obcymi ustawami, które go podporządkowywały wymaganiom Petersburga, Berlina lub Wiednia, lecz tylko nie Warszawy. W zatargi proletariusza polskiego z fabrykantami zawsze wdawały się rządy obce i rozstrzygały te spory niejednokrotnie przy pomocy kuli i kibitki lub też konstytucyjnych ograniczeń wrogich Polakowi.
  • I cóż mi może zrobić, czym nie zastraszyć sanacja i Piłsudski – najwyżej może ściągnąć ze mnie tę moją skórę, bo poza nią nic innego do stracenia nie mam jak tylko życie w tej skórze, a wcześniej czy później życie moje skończy się i nikt i nic nie może mnie zastraszyć.
    • Źródło: Aleksy Bień Norbert Barlicki, w: P.P.S. Wspomnienia z lat 1918–1939, tom 1, Książka i Wiedza, Warszawa 1987.
    • Zobacz też: sanacja
  • Wszyscy bez reszty musimy się oddać dziełu obrony najważniejszych dóbr i wartości naszego bytu. Tak pojęła chwilę obecną PPS, tak ją zrozumiały Klasowe Związki Zawodowe, a wraz z nimi cały proletariat polski. Gdy zaszła potrzeba walki, organizacje te zjawiły się na arenie śmiertelnych zapasów i po prostu zajęły miejsce w szeregach obrońców. Dziś robotnicy na okopach Warszawy walczą wraz z żołnierzami i giną wraz z żołnierzami. Ich dzień roboczy, ich krwawy trud nie 8 godzin, lecz objął całe ich życie ofiarne.