Nikola Tesla
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
Nikola Tesla (1856–1943) – serbski inżynier i wynalazca.
Wypowiedzi[edytuj]
- Człowiek nie jest w Nieskończoności jedyną istotą obdarzoną rozumem.
- Zobacz też: rozum
- Energia elektryczna jest wszechobecna w nieograniczonych ilościach i może zasilać maszynerię świata bez potrzeby węgla, gazu czy innych paliw.
- Musimy nauczyć się uzyskiwać potrzebną nam energię bez zużywania surowców.
- Źródło: Century Illustrated Monthly Magazine, 1980
- Nie zamierzam dać satysfakcji owym, ograniczonym, zazdrosnym indywiduom, które próbują udaremnić me wysiłki. Nie są oni dla mnie niczym więcej, niż zarazkami jakiejś obrzydliwej choroby. Świat nie jest gotowy na mój projekt.
- Nim miną pokolenia, maszyny zaopatrywane będą w moc, którą da się uzyskać z dowolnego miejsca wszechświata… Czy będzie to energia statyczna, czy kinetyczna? Jeśli statyczna, na próżno żywimy nadzieję. Jeśli kinetyczna – a wiemy z pewnością, że właśnie taka – kwestią czasu pozostaje, by człowiek podłączył urządzenia do koła zamachowego przyrody.
- Źródło: Experiments with Alternate Currents of HIgh Potential and High Frequency, 1904
- Ujarzmiłem promienie kosmiczne i sprawiłem, by służyły jako napęd (…). Ciężko pracowałem nad tym przez ponad 25 lat, a dziś mogę stwierdzić, że się udało.
- Źródło: Brooklyn Eagle, 10 lipca 1931
O Tesli[edytuj]
- Drogi Edisonie. Znam dwóch wielkich ludzi, jednym jesteś ty, drugim jest ten młody człowiek.
- Autor: Charles W. Batchelor
- Źródło: list polecający Teslę, cyt. za: Maciej Krawczyk, Tesla – mag elektryczności, „Mówią Wieki”
- (…) [jeden] z najbardziej pomocnych i spełnionych ludzi jacy kiedykolwiek żyli (…), mimo że umarł w ubóstwie.
- Autor: Fiorello La Guardia, burmistrz Nowego Jorku
- Źródło: mowa pogrzebowa, cyt. za: Maciej Krawczyk, Tesla – mag elektryczności, „Mówią Wieki”
- Jestem jego wielkim fanem. W pewnym sensie charakteryzowało go dziecięce spojrzenie na wszechświat i właśnie dlatego dostrzegał więcej, niż inni. Jego wynalazki i idee zrewolucjonizowały świat. Pamiętaj, że wciąż korzystamy z wynalezionej przez niego elektrycznej produkcji i systemu dystrybucji energii. Jedną z jego obsesji była koncepcja związana z wolną energią. Kryje się w niej tragizm tej postaci. Wiele osób wciąż stara się wprowadzić tę teorię w życie.
- Autor: Jonathan Nolan
- Źródło: Michał Hernes, Nolan dla Stopklatki o „Interstellar”: Skala przedsięwzięcia robi wrażenie, stopklatka.pl, 10 listopada 2013
- (…) Pojechałem też do Kolorado, żeby zbadać, co pozostało z dziedzictwa Tesli. Odkryłem, że znajduje się tam jego muzeum, z którego skradziono większość eksponatów. Jest to bardzo w stylu tego naukowca i dostrzegam w tym pewną ironię.
- Autor: Jonathan Nolan
- Źródło: Michał Hernes, Nolan dla Stopklatki o „Interstellar”: Skala przedsięwzięcia robi wrażenie, stopklatka.pl, 10 listopada 2013