Przejdź do zawartości

Nad życie

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Agata Mróz-Olszewska
Olga Bołądź,
odtwórczyni roli Agaty Mróz

Nad życie – polski film biograficzny z 2012 roku w reżyserii Anny Pluteckiej-Mesjasz o życiu Agaty Mróz-Olszewskiej. Scenariusz napisali Patrycja Nowak i Michał Zasowski.

O filmie[edytuj]

  • Bardzo chciałam zagrać dokumentalnie, spotkać się z Jackiem, nawiązać z nim więź, dowiedzieć się o Agacie jak najwięcej. (...) naturalne było dla mnie jak najwierniejsze oddanie tej postaci. Reżyser natomiast chciała zrobić jak najbardziej fabularny obraz, chciała nieco odejść od rzeczywistości i do tego dążyła.(...) Byłam nieco zakleszczona między chęcią jak najbardziej realnego, zgodnego z prawdą pokazania tej historii, a wymaganiami reżyser i produkcji. Sama starałam się jak najwięcej dowiedzieć o jej życiu, czytałam, oglądałam mecze, znajomi podsyłali mi artykuły, linki do wywiadów i materiałów. Rozmawiałam z siostrą Agaty Mróz, niestety tylko telefoniczne. Jacka Olszewskiego – męża Agaty – poznałam dopiero pierwszego dnia zdjęciowego. Tak wiec film jest oparty na prawdzie, ale to „tylko film”.
  • W momencie, kiedy zapadła decyzja, że to ja zagram Agatę, autentycznie poczułam ten ciężar na moich barkach. Kiedy byłam już po rozmowie z producentką zaczęłam czuć, jak ważnego zadania się podjęłam.(...) historię Agaty Mróz znał każdy. Żyła nią cała Polska i odpowiedzialność, aby nie zawieść zaufania, jakie rodzina powierzyła w nasze ręce zgadzając się na ekranizację jej historii, towarzyszyła nam każdego dnia zdjęciowego. Co wieczór zastanawiałam się, czy mogłam zagrać lepiej, bardziej zbliżyć się do autentyczności.