Mykeny

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Mykeny

Mykeny – starożytne miasto greckie znajdujące się w północno-wschodniej części Peloponezu.

  • Gdy patrzy się na nie z oddali, ruiny Myken robią wrażenie jakby grzbietu dzikiego zwierzęcia, przyczajonego na szczycie dużego pagórka. Wokół zniszczone erozją góry, bezdrzewne, nagie, puste. Pustka jest tu zresztą charakterystyczną cechą, bo Mykeny to dziś zbiorowisko większych lub mniejszych kamieni, tylko miejscami poukładanych jedne na drugich, tworzących w ten sposób jakby fragmenty murów. Bardzo trudno wyobrazić sobie, że kiedyś znajdował się tu wspaniały królewski zamek, że była to niezdobyta twierdza, przez setki lat panująca nad południową Grecją.
    • Autor: Andrzej Donimirski, Kobiety z mitów i legend. Szkice biograficzne, Krajowa Agencja Wydawnicza, Katowice 1988, ISBN 8303024485, s. 60.
  • To, że Perseusz był założycielem Myken, jest wiadome Hellenom (…). Mianowicie tam upadła mu skuwka od pochwy miecza (mykes), to uznał za znak wróżebny dla założyciela miasta. Słyszałem też inne podanie. Mianowicie, gdy czując straszliwe pragnienie schwycił z ziemi grzyb (mykes), spod niego wytrysnęła woda. Napiwszy się jej z radością, nadał mu nazwę Myken.
    • Autor: Pauzaniasz, Wędrówki po Helladzie, tłum. J. Niemirska-Pliszczyńska