Myśl i bogać się

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Myśl i bogać się. Jak zrealizować ambicje i osiągnąć sukces (ang. Think and Grow Rich Action Pack; in. tytuł Myśl... i bogać się. Podręcznik człowieka interesu) – poradnik napisany przez Napoleona Hilla.

 • Człowiek może osiągnąć wszystko, cokolwiek wymyśli i w co uwierzy.
 • Człowiek, któremu brakuje wytrwałości, nigdy nie wygrywa – natomiast zwycięzca nigdy nie rezygnuje.
 • Historia dostarcza wielu dowodów na to, że przywództwo narzucone nie może być trwałe. Upadek wielu dyktatorów i monarchów powinien dać do myślenia. Świadczy o tym, że ludzie nie będą podążać za takim przywódcą w nieskończoność.
  Napoleon, Mussolini, Hitler są doskonałymi przykładami. Ich czas minął. Przywództwo za zgodą naśladowców jest jedyną trwałą formą władzy!
 • Idee są niematerialne, ale mają więcej mocy niż materialny mózg, który dał im życie. Potrafią żyć dalej po tym, jak mózg będący ich źródłem obróci się w pył.
 • Istnieją dwa rodzaje wiedzy: ogólna i specjalistyczna. Wiedza ogólna, nawet bardzo szeroka i różnorodna, nie jest szczególnie przydatna przy gromadzeniu pieniędzy. Renomowane uczelnie dysponują praktycznie całą ogólną wiedzą znaną naszej cywilizacji. Mimo to większość z wykładowców nie może poszczycić się fortuną. Specjalizują się przede wszystkim w przekazywaniu wiedzy, rzadziej w jej uporządkowaniu czy wykorzystaniu.
  Wiedza nie przyniesie bogactwa, chyba że jest uporządkowana i inteligentnie wykorzystana w formie praktycznych planów działań dla osiągnięcia określonego celu, którym jest zgromadzenie pieniędzy. Brak świadomości tego faktu wywołał zamęt wśród milionów ludzi, którzy niesłusznie wierzą, że „wiedza to potęga”. Nic podobnego! Wiedza jedynie potencjalnie jest potęgą. Staje się prawdziwym atutem tylko wtedy, gdy przełożysz ją na konkretne plany działań i skierujesz ku określonemu celowi.
 • Każda przeciwność losu nosi w sobie ziarna jeszcze większego sukcesu.
 • Kompetentny „umysł”, jeśli sprzedaje się go efektywnie, stanowi znacznie bardziej pożądaną formę kapitału niż środki niezbędne do prowadzenia działalności związanej ze sprzedażą towaru, ponieważ „umysł” nie traci na wartości podczas kryzysu, nie można go ukarać ani wydać. Ponadto pieniądze niezbędne do prowadzenia działalności są zupełnie bezwartościowe, dopóki nie połączy się ich z efektywnie pracującym „umysłem”.
 • Konkretny cel jest podstawą każdego większego czy mniejszego osiągnięcia. Silny człowiek może zostać pokonany przez małe dziecko, które ma cel.
 • Jedna sprawa to chcieć pieniędzy – każdy chce więcej – ale być wartym więcej to już zupełnie coś innego! Wielu ludzi myli swoje wymagania z tym, co im się należy. Wymagania i potrzeby finansowe nie mają nic wspólnego z Twoją wartością.
 • Ludzie, którym nie udaje się odnieść sukcesu, mają jedną wyróżniającą ich cechę wspólną. Znają wszystkie przyczyny porażki i zawsze mają coś, co ich zdaniem jest niepodważalnym wytłumaczeniem braku osiągnięć.
  Niektóre z tych wymówek są bardzo sprytne, a kilka z nich daje się uzasadnić faktami. Ale nie można ich wykorzystywać w odniesieniu do pieniędzy. Świat chce wiedzieć tylko jedno – czy odniosłeś sukces?
 • Masz pełną kontrolę nad tylko jedną rzeczą – nad swoimi myślami. Jest to najistotniejszy i najbardziej inspirujący ze wszystkich faktów znanych ludzkości! Świadczy o boskiej naturze człowieka. Ten boski przywilej jest jedynym środkiem, dzięki któremu możesz decydować o swoim losie. Jeśli nie zapanujesz nad własnym umysłem, możesz być pewien, że nie będziesz kontrolował niczego innego. Jeśli już musisz rozporządzać niefrasobliwie swoim majątkiem, niech to będą doba materialne. Twój umysł jest bogactwem duchowym! Chroń go i wykorzystuj ostrożnie, do czego boska godność jest uprawniona. W tym celu otrzymałeś siłę woli.
 • Myśl ludzka nie zna granic poza tymi, które sama wyznacza.
 • Na edukację składa się nie tylko sama wiedza, ale także jej efektywne i ciągłe stosowanie. Ludzie otrzymują zapłatę nie za to, co wiedzą, ale raczej za to, jak tę wiedzę wykorzystują.
 • Niewłaściwy wybór partnerów w biznesie jest to jedna z najpopularniejszych przyczyn porażki w biznesie. Sprzedając usługi, należy z dużą ostrożnością wybierać pracodawcę lub zleceniodawcę. Trzeba szukać kogoś, kto będzie dla nas inspiracją, kto jest inteligentny i sam odnosi sukcesy. Naśladujemy ludzi, z którymi wiążemy się najbliżej. Wybierz pracodawcę wartego naśladowania.
 • Okazja pojawiła się w zupełnie innej formie i z innej strony, niż spodziewał się Barnes. To jedna z prawidłowości, które nią rządzą. Po szelmowsku wślizguje się tylnymi drzwiami, często pod postacią niesprzyjających okoliczności czy przejściowej porażki. Być może dlatego tak wielu nie rozpoznaje nadarzającej się szansy.
 • Osoby, które podejmują decyzje szybko i stanowczo, wiedzą, czego chcą, i zwykle to dostają. Jest to cecha charakterystyczna przywódców w każdej sferze życia. Dlatego właśnie są przywódcami. Świat zazwyczaj robi miejsce dla człowieka, którego słowa i czyny wskazują, że wie, dokąd zmierza.
 • Pamiętaj: w co umysł może uwierzyć, to umysł może osiągnąć.
 • Przywódca, który obawia się, że jeden z naśladowców może przejąć jego rolę, doczeka się tego prędzej czy później. Zdolny przywódca szkoli zastępców, którym może według woli delegować każde zadanie. Tylko w ten sposób może być obecny w wielu miejscach jednocześnie i poświęcić uwagę wielu różnym zagadnieniom. Nie od dzisiaj wiadomo, że człowiek otrzymuje większą zapłatę za umiejętność zmobilizowania innych do wykonania pracy niż za wykonanie jej osobiście. Zdolny przywódca dzięki znajomości swojej pracy i urokowi osobistemu może znacznie zwiększyć efektywność innych i nakłonić ich do zapewnienia lepszej jakości usług.
 • Przywódca, który przypisuje sobie zasługi za pracę wykonaną przez swoich naśladowców, na pewno spotka się z ich niezadowoleniem. Naprawdę wielcy przywódcy nie roszczą sobie praw do żadnych honorów. Są zadowoleni, widząc, że wszelkie nagrody przypadają ich naśladowcom, ponieważ wiedzą, że większość ludzi będzie pracować ciężej dla pochwały i uznania niż dla samych pieniędzy.
 • Punktem wyjścia wszelkich dokonań jest pragnienie. Miej to zawsze na uwadze. Mało stanowcze pragnienia przynoszą mierne rezultaty, podobnie jak niewielki płomień daje mało ciepła. Jeśli zauważysz, że brakuje Ci wytrwałości, możesz próbować uleczyć tę słabość, rozniecając silniejszy płomień pod swoimi pragnieniami.
 • Sukces nie wymaga wyjaśnień. Porażka nie dopuszcza usprawiedliwień.
 • Świat nie płaci ludziom za to, co „wiedzą”. Płaci im za to, co robią lub do zrobienia czego nakłaniają innych. (Inne tłumaczenie: Ludzie są wynagradzani nie za to, co wiedzą, lecz przede wszystkim za użytek, jaki czynią z tego, co wiedzą).
 • Wierz mi, jeśli możesz poszczycić się wytrwałością, dasz sobie doskonale radę bez wielu innych zalet.
 • Większość z nas odnosi w swoim życiu więcej zwycięstw niż zwykle zapamiętuje. Dzieje się tak, ponieważ zwycięstwa często bywają rozproszone i mogą nie przynosić długotrwałych efektów, dzięki którym zapisują się w naszej pamięci. Jednak sięgając wstecz, zaczynasz poruszać wszystkie rodzaje wspomnień o sukcesach. Uzmysławiasz sobie, że wiele razy miałeś władzę nad sobą, swoją karierą, nad wydarzeniami, nad umysłami i sercami innych ludzi. No proszę, a jesteś wciąż tym samym człowiekiem! Teraz przechodzisz do skoncentrowania tych sił, które czynią ludzi bogatymi.
 • Większość z nas potrafi efektownie zaczynać, ale z doprowadzeniem projektu do końca radzimy już sobie znacznie gorzej. Poza tym ludzie mają skłonność do poddawania się, kiedy dostrzegają pierwsze oznaki porażki. Nic nie może zastąpić wytrwałości. Osoba, dla której jest ona życiową dewizą, szybko odkrywa, że „pani Porażka” w końcu zniechęca się i odchodzi. Nie może znieść wytrwałości.