Monika Florczak-Wątor
Wygląd
Monika Florczak-Wątor (ur. 1977) – polska prawnik, radca prawny, doktor habilitowany nauk prawnych, nauczyciel akademicki, Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalistka w zakresie prawa konstytucyjnego.
- Zaprezentowana przez Trybunał Konstytucyjny nowa koncepcja relacji między jednostką a państwem nie ma żadnego oparcia w obecnie obowiązującej Konstytucji. Jest to bowiem koncepcja zakładająca sterowanie jednostką przez władzę publiczną poprzez prawne uprzywilejowywanie takich sposobów korzystania przez jednostkę z przysługujących jej wolności, które służą realizacji celów wyznaczonych przez władzę publiczną. W świetle tej koncepcji jedynym sposobem rozstrzygnięcia kolizji konstytucyjnych praw i wolności jest odebranie owych praw i wolności tym, którzy nie realizują dobra wspólnego w takim znaczeniu, jakie pojęciu temu nadaje władza publiczna. Określenie skutków prawnych glosowanego orzeczenia dla praktyki stosowania zakwestionowanych przepisów utrudnia fakt, że postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym, w którym orzeczenie to zostało wydane, jest nieważne z uwagi na nieprawidłowo obsadzony skład orzekający.
- Opis: fragment glosy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 16 marca 2017 r., sygn. akt Kp 1/17 dotyczącego ustawy z dnia 13 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy – Prawo o zgromadzeniach (Dz.U. z 2017 r. poz. 579).
- Źródło: Glosa do wyroku TK z dnia 16 marca 2017 r., sygn. akt Kp 1/17 (Monika Florczak-Wątor), konstytucyjny.pl, data dostępu: 25 sierpnia 2017.
- Zobacz też: kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, wolność zgromadzeń
O Monice Florczak-Wątor
[edytuj]- Za niezasadny uznać należy wyrażony przez M. Florczak-Wątor pogląd, zgodnie z którym za przejściową niemożność sprawowania urzędu należy uznać udanie się przez głowę państwa na urlop (...).
- Źródło: Mateusz Radajewski, Przejściowa niemożność sprawowania urzędu przez prezydenta RP w świetle Konstytucji i nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, „Przegląd Prawa Konstytucyjnego”, nr 2 (30), 2016, s. 14.