Mikal Hem
Wygląd
Mikal Hem (ur. 1973) – norweski dziennikarz i komentator polityczny.
Jak zostać dyktatorem. Podręcznik dla nowicjuszy
[edytuj](tłum. Sławomir Budziak, Smak Słowa / Wydawnictwo Agora, Sopot – Warszawa 2016, ISBN 978-83-64846-81-6)
- Aby móc się rozkoszować urokami życia despoty, niekoniecznie trzeba być dyktatorem. Czasem wystarczy być jego krewnym. Rodzeństwo, małżonkowie, żony i dzieci dyktatorów cieszą się uprzywilejowaną pozycją w reżimach autorytarnych. Członkowie rodzin są ponad prawem i mają pierwszeństwo w kolejce do bogactw naturalnych czy przedsięwzięć handlowych. Mogą też wywierać wpływ polityczny, co w większości dyktatur pozostaje zarezerwowane dla niewielkiej części społeczeństwa.
- Źródło: s. 209.
- Fascynującą cechą dyktatury jest to, że despota odciska trwałe piętno na całym społeczeństwie. Nie sprowadza się tylko do pomników i wyobrażeń wodza obecnych w przestrzeni publicznej czy w urzędach, choć i one składają się na poczucie wszechobecności dyktatora. Zdolny władca potrafi wedrzeć się w życie swoich poddanych, wryć się w krajobraz oraz przeniknąć do każdego zakątka kraju.
- Źródło: s. 71.
- Jeśli uda ci się utrzymać przy władzy, nie padając ofiarą przewrotu lub zamachu, masz dwie możliwości. Możesz panować do śmierci lub ustąpić i pozwolić przejąć ster władzy komuś innemu. Mało który autokrata wybiera tę drugą możliwość. Mając ku temu sposobność, rządzą niemal zawsze do końca swoich dni, i to z kilku powodów. W ustroju monarchicznym król, emir, sułtan czy książę pozostaje oczywiście głową państwa dożywotnio. Kiedy umiera lub jest już zbyt stary, aby mógł się poświęcać codziennemu zarządzaniu krajem, wówczas obowiązki przejmuje kolejna osoba według porządku sukcesji.
- Źródło: s. 234.
- Każdy, nawet najlepszy despota spotka się z oporem we własnym kraju. Różni dyktatorzy w różnym stopniu zezwalają na opozycję. Częstokroć dzięki efektowi kuli śnieżnej wystarczy naprawdę niewiele, aby mały z początku opór stał się nie do powstrzymania. Znane są jednak wypróbowane środki pozwalające na ograniczenie i zatrzymanie politycznych działań opozycji.
- Źródło: s. 50.