Przejdź do zawartości

Mieczysław Porębski

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Mieczysław Porębski (1921–2012) – polski teoretyk, historyk i krytyk sztuki.

  • Historia tworzy się i pisze w ruchu, stożkowy ogon przeszłości, który za sobą ciągnie, wciąż się wydłuża i poszerza. Oderwać się od niego nie sposób...

Cytaty o Porębskim

[edytuj]
  • Ciekawość i otwartość na nowe metody, teorie i idee profesor Porębski łączył zawsze z czujnym krytycyzmem i samokrytycyzmem. Nigdy nie tracił z oczu specyfiki dzieła sztuki ani też wrażliwości na adekwatność metod wobec przedmiotu badań, wciąż rewidując, także i swoje sądy, co uczonym nie często się zdarza.
  • Istota Porębskiego pisania o artystach tkwi nie tylko w nieporównanej literackiej formie. Przede wszystkim w uświadamianiu, czym może być sztuka. Czym może być dla nas, którzy z nią „współżyjemy”.
  • Mieczysław Porębski nigdy nie pozostawał obojętny na otaczającą go rzeczywistość, a nawet jej skrzeczącą pospolitość. Obserwował zmiany kulturowego krajobrazu, śledził stereotypy i mity narodowej świadomości.
  • Obraz sztuki Porębski całe życie tworzył, angażując wszystkie swe przymioty: wrażliwość, wyobraźnię i sceptyczną refleksję. Ciekaw wszystkich przejawów życia artystycznego i intelektualnego. A ponieważ obraz stale się zmieniał, ciekawość Porębskiego gromadziła wszystkie narzędzia dostępne, by nimi ująć heterogenność świata sztuki, czy, ogólniej, kultury...
  • Profesor Porębski był wszechstronnym człowiekiem, który łączył w sobie rozmaite osobowości i zawody. Miał ogromną wiedzę w zakresie nie tylko historii sztuki, i wykorzystywał ją jako muzealnik, kurator, wychowawca innych historyków sztuki, nauczyciel, profesor, autor galerii, czy wreszcie jako krytyk piszący o sztuce współczesnej. Ale miał też duszę artysty – nie tylko komentował twórczość innych, sam także był twórcą.(...) Poza tym był mistrzem polszczyzny, miał w swoim dorobku liczne literackie próby i dzieła. Myślę, że było mu miło, gdy mówiono o nim „pisarz”.