Przejdź do zawartości

Microsoft

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Logo Microsoftu (oddział w Niemczech)

Microsoft – jedna z największych na świecie firm branży komputerowej. Najbardziej znana jako producent systemów operacyjnych MS-DOS, Microsoft Windows i oprogramowania biurowego Microsoft Office.

  • Microsoft był pierwszą firmą w 50-letniej historii unijnej polityki konkurencji, którą musieliśmy ukarać za niepodporządkowanie się naszym antymonopolowym decyzjom. Mam nadzieję, że nasza dzisiejsza decyzja zamyka ten ciemny rozdział.
    • Opis: o nałożeniu kary w wysokości 899 milionów euro na Microsoft za zwlekanie z ujawnieniem specyfikacji technicznej swojego oprogramowania, co utrudniało np. tworzenie aplikacji open source działających pod Windows.
    • Autorka: Neelie Kroes, PC Format nr 5/2008 str. 6.
  • Skąd się wziął Microsoft? Przecież on korzysta z wiedzy i technologii, które przez lata były tworzone za publiczne pieniądze. Wszyscy o tym wiedzą. Skąd się wzięły programy, konstrukcje komputerów, skąd się wziął Internet? Przecież to wszystko są technologie amerykańskiej armii. Cała jego zasługa polegała na tym, że skomercjalizował albo sprywatyzował to, co było publiczną własnością. To jest typowy przykład: koszty i ryzyko ponosi społeczeństwo, a zyski zostają sprywatyzowane. Korporacje mają prawo do zysków faktycznie bez ryzyka. Dlaczego to tak wygląda? Bo ludzie się na to godzą.