Przejdź do zawartości

Michał Lorenc

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Michał Lorenc (2012)

Michał Lorenc (ur. 1955) – polski kompozytor muzyki filmowej.

  • Nie czułem się do dobrze na estradzie. Miałem świadomość, że w tym moim śpiewaniu jest sporo fałszu. Strasznie się paliłem, żeby napisać muzykę do filmu.
  • Muzyka filmowa rządzi się innymi prawami. Nie powinno się narzucać swojej osobowości, bo od razu przyciąga się film do siebie. Trzeba tak tworzyć, żeby ledwie zaznaczyć swoją obecność. Muzyka musi być integralną częścią filmu.
  • Mike Oldfield tworzy muzykę elektroniczną, ale do Pól śmierci Rolanda Joffe nagrywał z wielką orkiestrą symfoniczną. I to jest genialne.
  • Dużo słucham. Mam swoich faworytów. Przede wszystkim Bacha. Poza tym Gustaw Mahler, Claude Debussy, Maurice Ravel, ale to już jest taki szczyt instrumentacji, że nie śmiem o tym mówić.
  • Z okazji 20. urodzin Radia Maryja składam rozgłośni najserdeczniejsze życzenia. Radio to jest jednym z nielicznych miejsc, gdzie istnieje jeszcze autentyczne dziennikarstwo. Aby dowiedzieć się, na czym polega rzetelna praca w tym zawodzie, wystarczy zapoznać się z kodeksem etyki dziennikarskiej napisanym przez bł. Jana Pawła II. W świetle tego dokumentu dziennikarstwo nie polega na kreowaniu rzeczywistości, ale na jej opisywaniu, analizie i ocenie. To właśnie w Radiu Maryja ocena rzeczywistości jest obiektywna. Ważne jest także i to, że mogę usłyszeć tam relacje z polskich misji w Afryce czy w Azji. Mało kto o tym mówi, a dopiero kiedy się tam pojedzie, można się przekonać, że jest wielu polskich misjonarzy, którzy oddają swoje życie dla innych ludzi. W dzisiejszym świecie taki wybór jest absurdem, co świadczy tylko o tym, że chrześcijaństwo jest miłością za darmo.
    • Źródło: „Nasz Dziennik”, 3 grudnia 2011
    • Zobacz też: Radio Maryja