Przejdź do zawartości

Mary Roach

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Mary Roach (2009)

Mary Roach (ur. 1959) – amerykańska dziennikarka i pisarka popularnonaukowa.

  • Jest mi ciężko pisać o zwierzętach z kilku powodów. Po pierwsze, trudno je cytować. Po drugie, kiedy pisze się o zwierzętach w naukowym kontekście, zwykle tematem nie są szczęśliwe zwierzęta i nie jest wówczas łatwo silić się na poczucie humoru.
  • Myślałam kiedyś, żeby napisać książkę o szympansach, ale zdecydowałam się zarzucić ten pomysł z powodów, które wcześniej wymieniłam. Fajnie się je obserwuje, wywołują żywe uczucia, ale nie można z nimi wchodzić w jakieś kontrolowane interakcje – wszystko co można, to je po prostu opisywać. Film jest lepszym medium dla przedstawiania szympansów i nie mam tu wcale na myśli przebranych szympansów „grających” w filmach. Choć zdradzę ci wstydliwy sekret – lubię tego rodzaju scenki.
  • Niektórzy czytelnicy myślą, że jestem naukowcem i zasypują mnie ciekawymi szczegółami dotyczącymi ich seksualności – na wypadek, gdybym zechciała studiować ich przypadki. Mam mnóstwo takich emaili. Jeden przyszedł na przykład od kobiety, która w „dobre dni” potrafi dostawać orgazmu od nakładania błyszczyka. Ale mój ulubiony pochodzi od pewnego Greka, który napisał mi, że ma orgazm, kiedykolwiek jeździ rowerem. I ponieważ ma tego świadomość, czasami po prostu specjalnie wsiada na rower i jeździ tak długo, dopóki się nie zaspokoi – przez co ciągle się spóźnia na spotkania. Trudno mi powiedzieć, czy ów Grek chciał ode mnie jakiejś porady, czy po prostu uznał za stosowne, by swą przypadłością się ze mną podzielić.