Marian Wiśniewski

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marian Wiśniewski – polski ksiądz katolicki, działający w dwudziestoleciu międzywojennym, redaktor naczelny czasopisma „Pro Christo”.

  • Celem naszym nie jest wytępienie żydów, ale ich nawrócenie, co będzie dopiero ostatecznem rozwiązaniem kwestji żydowskiej, a zatem powinniśmy uczynić ze swej strony wszystko, aby im dać poznać Chrystusa i na drogę zbawienia ich doprowadzić.
  • Materializm jest duszą komunizmu. Na inne wartości nie ma tam miejsca. Jednostka w ustroju komunistycznym traci swą wolność, godność, moralną odpowiedzialność i wszystkie prawa, a staje się kółkiem bezdusznego systemu.
  • Zwalczać was będziemy rasowo, ale nie dlatego, żeście rasą semicką, lecz dlatego, żeście zwyrodniałym odpryskiem tej rasy, zarażającym nasz organizm.
  • Żydzi jako naród bogobójczy, największym w świecie szaleństwem i zbrodnią skalany, w większej też mierze niż chrześcijanie, a nawet poganie według prawa natury żyjący, zostali zaślepieni i skażeni, a zatem jako rozsadnik zła od współżycia z innymi narodami mają być usunięci i ściśle odgrodzeni.