Przejdź do zawartości

Marian Muszkat

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
podpis Muszkata

Marian Muszkat (1909–1995) – polski prawnik, sędzia wojskowy, specjalista z zakresu prawa międzynarodowego, wojskowego oraz stosunków międzynarodowych.

  • Socjalistyczny sąd winien zrozumieć, że do każdego przepisu należy stosować marksistowską wykładnię, według której dobro ludowej demokracji jest naczelnym nakazem i jeśli jakiś przepis temu warunkowi nie odpowiada – nie może być stosowany.
  • Adwokat prawdziwie socjalistyczny winien zapomnieć o przedwojennej zasadzie, że jego zadaniem jest obrona oskarżonego przed karą. W ludowym wymiarze sprawiedliwości powinien on być obok sądu i prokuratury, trzecim organem, którego zadaniem jest wykrycie przestępcy, choćby był nim jego własny klient.
  • Prokuratura w dobie rewolucji wymaga wyposażenia w nadzwyczajne uprawnienia, które by jej pozwoliły wkraczać nie tylko tam, gdzie istnieje podejrzenie o popełnieniu przestępstwa, ale również w każdym wypadku formalnie legalnego działania, które jednak z punktu widzenia demokracji ludowej jest szkodliwe, a przez to bezprawne.