Maria Mach

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Maria Michalina Mach (ur. 1971) - polska działaczka społeczna; dyrektorka Biura i sekretarz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci od 2009.

  • Ambicje dziecko zazwyczaj przyswaja od dorosłych. Jeśli podstawowym motorem działania ucznia jest chęć wygrania w prestiżowym konkursie, wówczas to, czego dziecko ma się uczyć, schodzi na drugi plan. Do tego dziecko zaczyna patrzeć na kolegów w kategorii lepszy-gorszy. Ambicja jest fałszywym, zdradliwym napędem. Powoduje, że wolimy wybrać raczej łatwiejsze zadanie z gwarancją sukcesu, niż pójść w nieznane rejony. Tymczasem aby być naukowcem albo po prostu mądrym dorosłym, trzeba mieć odwagę i umieć podejmować ryzyko. Jeśli przyjrzymy się pracy najwybitniejszych naukowców, to okaże się, że większość ich eksperymentów kończy się porażką. Żeby coś odkryć, często spędzają wiele lat, eksperymentując i ponosząc klęski. A takie ryzyko chętniej podejmie osoba, dla której sama droga do wiedzy jest ciekawa.
  • Sokrates wcale nie miał najobszerniejszej wiedzy spośród swoich rówieśników zajmujących się nauczaniem. Można powiedzieć, że w porównaniu z niektórymi miał spore braki. Wyróżnia i unieśmiertelnia go nade wszystko poziom jego uczniów. Sokrates zachęcał do myślenia i uczył formułować pytania. Umiejętność dobrego sformułowania pytań to dziś jedna z najistotniejszych spraw w nauce. Nieraz trudniejsza niż znalezienie odpowiedzi. Tymczasem szkoła nie pyta, tylko odpytuje. Wie pani, jaka jest różnica?