Maria Krzysztof Byrski

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Maria Krzysztof Byrski (ur. 1937) – polski indolog, tłumacz, ambasador RP w Delhi (1993–1996).

  • Ja bym nie oczekiwał, że raptem zmieni się orientacja polskiej polityki zagranicznej i raptem Azja będzie dużo ważniejsza od Europy. Chodzi tylko o to, by w ramach tych możliwości, jakie mamy, troszeczkę więcej uwagi poświęcać Azji. I nawet nie chodzi mi o czas, pieniądze, raczej o świadomość tego, że to, co się dzieje w Azji wcześniej, czy później będzie miało kolosalny wpływ nie tylko na Europę w ogóle, lecz także na poszczególne kraje.
  • Moją tezą zasadniczą, którą próbuję MSZ „sprzedać”, jest, że naprawdę partnerami równymi nie tylko w sensie gospodarczym, ale i cywilizacyjnym, jest cała Europa. Powiedzieć o relacjach Polska – Indie, Niemcy – Indie, to tak, jakby powiedzieć Bihar – Europa, Maharasztra – Europa. To powinno być głównym akcentem.
  • Oczywiście jedynym biletem, jaki ja mam do Europy, jest moja polskość. Jeśli przestanę być Polakiem – przestanę być Europejczykiem. Tak że ja zupełnie nie rozumiem ludzi, którzy przeciwstawiają europejskość polskości.
  • Teraz, w tej globalnej perspektywie, moim zdaniem państwa narodowe tracą na znaczeniu, a zyskuje coś, co ja bym określił jako państwo-cywilizacja. Takim państwem-cywilizacją są Indie i takim państwem są Chiny.(...) Jeżeli Europa nie stworzy państwa-cywilizacji – a przecież jesteśmy na najlepszej drodze, Unia Europejska jest tym, co w tym kierunku zmierza – (...) innej perspektywy nie ma.