Maria Anna Potocka

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Maria Anna Potocka

Maria Anna Potocka (ur. 1950) – polska kuratorka i krytyk sztuki.

  • Estetyka niekoniecznie jest zgodna z przyzwyczajeniami odbiorców, zwłaszcza tych odwołujących się do XIX-wiecznego realizmu. Jesteśmy sto lat do tyłu! Przecież przeciętny widz zachwyca się dopiero impresjonizmem! Estetyczność to efekt oszczędnej, precyzyjnej i dobrze przemyślanej kompozycji. Estetyka to piękna obecność znaczenia w dziele sztuki, a nie to, co się podoba!
  • Między sztuką a zboczeniem jest bardzo oczywista granica. Artysta jest świadomy tego, co czyni, robi to w jakimś celu i stoi za tym jakiś sens egzystencjalny. Niewątpliwie artysta nie jest człowiekiem reprezentującym osobowość średnią, skompromitowaną codziennością i przesiąknięta poprawnością. To jest człowiek mający silne wczucie w pewien aspekt rzeczywistości, który widzi ten swój fragment znacznie intensywniej, bardziej precyzyjnie i bardziej boleśnie niż przeciętny człowiek.
  • Nie ma czegoś takiego jak wartości katolickie w kulturze. Nikt nie żyje według religii katolickiej. Ona już w ogóle nie jest obecna w życiu codziennym, co najwyżej w formie ceremonii polegających na jedzeniu, piciu i dawaniu sobie prezentów. Zapewne nikt z protestujących nie żyje w dziewictwie do ślubu i nie ryzykuje spłodzenia dziecka przy każdym stosunku, jak to nakazuje religia. A najgorsze jest to, że nie zachowuje się jak chrześcijanin, tylko jak człowiek, który reprezentuje partię katolicką. To przykre, bo wartości chrześcijańskie to najpiękniejsza spuścizna religii katolickiej.
  • Patriotyzm dzisiaj nie polega na tym, żeby się zamknąć w obrębie własnego kraju, kochać tu urodzonych i nienawidzić reszty, tylko na tym, żeby z tego miejsca, które jest naszym krajem, wysyłać jak najwięcej wartościowych rzeczy w świat. A poza tym taki zamknięty patriotyzm nie ma już szans.(...) Patriotyzm i religia są dzisiaj czymś zupełnie innym i starych modeli się nie przywróci. Konserwatywny szloch niewiele tu zmieni.
  • Sztuka nie jest wcale wyższym poziomem działalności, tylko formą bardzo prywatnej wypowiedzi, sformułowaną w prywatnym języku.
  • Sztuka popycha rzeczywistość, a nie cofa się przed wszystkim, co nowe. Na pewno nie walczy z religią, patriotyzmem czy innymi wartościami. Ona je jedynie odświeża i odziera z kłamstwa i hipokryzji.
  • Sztuka współczesna – i na tym polega jej misja kulturowa – służy uaktualnianiu wartości i niepozwalaniu na to, aby te wartości stawały się czyjąś bronią polityczną.
  • Sztuka współczesna z założenia ma burzyć spojrzenie na pewne sprawy. Sztuka musi pewne rzeczy naruszać. Po to jest i za to się jej płaci, żeby potrząsała światem współczesnym.