Przejdź do zawartości

Marcial Maciel

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Marcial Maciel (2004)

Marcial Maciel Degollado (1920–2008) – katolicki prezbiter pochodzący z Meksyku, założyciel zgromadzenia Legion Chrystusa.

O Marcialu Macielu

[edytuj]
  • Informacje o nadużyciach seksualnych w Kościele napływały do Watykanu od wielu lat – także gdy papieżem był Jan Paweł II. Jednak z obawy – jak wolno przypuszczać – że sprawa wyjdzie na jaw i zaszkodzi Kościołowi, papież prawdopodobnie nie tylko nie robił nic, by nadużycia osądzić i napiętnować, ale – co nie budzi wątpliwości – faworyzował człowieka, który jest dzisiaj negatywnym symbolem nadużyć. Mowa o meksykańskim księdzu Marcialu Macielu, urodzonym w 1920 r. założycielu arcykonserwatywnego zgromadzenia zakonnego Legion Chrystusa. Legion, podobnie jak Opus Dei, cieszył się specjalnymi względami Jana Pawła II. Maciel był pedofilem, biseksualnym bigamistą (miał dzieci z kilkoma kobietami, którym przedstawiał się a to jako detektyw, a to agent CIA, a to broker naftowy) i oszustem, obdarzonym jednak charyzmą i talentem do wyciągania od bogatych Meksykanów potężnych datków na Legion i Kościół.
  • Otrzymane [od donatorów] pieniądze Maciel przekazywał do Watykanu. Wysłannicy Maciela regularnie dostarczali koperty z tysiącami dolarów w gotówce kluczowym hierarchom Kościoła. Prywatne audiencje z papieżem kosztowały nawet 50 tys. dolarów za spotkanie, a pieniądze przechodziły przez Stanisława Dziwisza (...). Według pewnego byłego jezuity orientującego się w sprawie jeden z pierwszych znaczących datków, jakie otrzymała polska „Solidarność”, pochodził od Maciela, który zebrał pieniądze wśród konserwatywnej elity meksykańskiej, o której względy tak wytrwale zabiegał. Nie ma wątpliwości, że Polak Karol Wojtyła, już wtedy papież Jan Paweł II, słyszał o tym akcie hojności i cenił ideologiczną postawę Maciela. (…) Pieniądze Legionu, jego księża i aktywni świeccy z ruchu Regnum Christi wzmocniły kampanię papieża na rzecz odsunięcia z wysokich stanowisk w hierarchii społecznie radykalnych bądź liberalnych księży i przyczynili się do przewagi jego konserwatywnego katolicyzmu.
  • Papież Jan Paweł II wszczął proces beatyfikacyjny matki Maciela i jego wujka, biskupa Guizara (biskup jest już teraz świętym Guizarem, a proces beatyfikacyjny matki wciąż trwa). Dopiero w 2006 r., już po śmierci Jana Pawła II, Watykan ogłosił, że Maciel „został zaproszony do prowadzenia życia na uboczu – w modlitwie i skrusze”. Maciel dożył swych lat w spokoju i zmarł w USA [w 2008 r.]. Zastępy Legionu i jego bogactwo wciąż rosną…
  • W 1994 roku papież Jan Paweł II ogłosił go „skutecznym przewodnikiem młodzieży”. Nawet po moim i Geralda Rennera śledztwie dla „Hartford Courant” w 1997 roku, które ujawniło nadużycia [Maciela] na seminarzystach i używanie przezeń narkotyków, Jan Paweł II nadal Maciela hołubił.
    • Autor: Jason Barry, dziennikarz „National Catholic Reporter”
    • Źródło: Artur Domosławski, Sekrety kościelnej monarchii, „Gazeta Wyborcza”, 6 sierpnia 2010.
  • W lipcu hiszpański dziennik „El País” w obszernym reportażu o Macielu przypominał, że Jan Paweł II i Maciel spotkali się po raz ostatni 30 listopada 2004 r., na cztery miesiące przed śmiercią papieża. Na wspólnej fotografii widać czuły gest Jana Pawła II wobec meksykańskiego pupila.
    • Autor: Artur Domosławski, Sekrety kościelnej monarchii, „Gazeta Wyborcza”, 6 sierpnia 2010.