Przejdź do zawartości

Makeda

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Makeda

Makeda (Bilkis) – postać biblijna ze Starego Testamentu, pierwsza znana władczyni królestwa Saby, uważana za matkę pierwszego cesarza Etiopii Menelika I, którego miała spłodzić z Salomonem.

O Makedzie

[edytuj]
  • Tak kończy się opowieść biblijna. Jednego tylko brakuje jej, by zaspokoiła pragnienia słuchaczy legend o tych wybranych, których życie pełne jest mądrości i sprawiedliwości, ale też piękna i bogactwa. Jednego tylko brakuje jej bohaterom do pełnego szczęścia - wzajemnej miłości obojga władców. Ten wątek, nieobecny w Biblii, dopisała legenda, według której Menelik, pierwszy król Etiopii, był synem króla Salomona i królowej Saby...
  • U bram tej wspaniałej budowli przywitał ją sam król, pomógł zsiąść z wielbłąda i wprowadził do sali tronowej. Na temat kształtu stopy królowej opowiadano sobie liczne legendy. Król Salomon rozkazał wyłożyć salę tronową kryształowymi płytkami, aby królowa, sądząc, że zbliża się do wody, uniosła nieco suknię. Tak też się stało. Władca izraelski ujrzał, że ma zniekształconą prawą stopę. Nie dał jednak poznać po sobie, co zauważył i pełen galanterii podprowadził ją do tronu, sadzając obok siebie.
    • Autor: ksiądz Tadeusz Hanelt, Antologia postaci biblijnych. Stary Testament, Wydawnictwo Świętego Wojciecha, Poznań 2008, ISBN 9788375161137, s. 209.