Małżeństwo Marii Braun
Wygląd
Małżeństwo Marii Braun (niem. Ehe der Maria Braun) – dramat obyczajowy z 1979 roku produkcji RFN w reżyserii Rainera Wernera Fassbindera. Autorami scenariusza są Rainer Werner Fassbinder, Kurt Raab, Pea Fröhlich i Peter Märthesheimer.
Wypowiedzi postaci
[edytuj]- Ludzie robią błąd (…), że kochają tylko jedną osobę przez całe życie. Kiedy nie ma ziemniaków, jemy brukiew. Kiedy nie ma brukwi, jemy zacierkę. A kochamy ciągle tego samego. Potem chłop idzie na wojnę po pięciu miesiącach ginie, a my musimy płakać przez resztę życia.
- Postać: matka Marii
- Uczucia ma się między nogami. Są jak swędzenie, kiedy się drapiesz.
- Postać: barmanka
- W greckim języku jest specjalne słowo na kogoś, kto każe sobie pracować na kogoś innego. W dosłownym tłumaczeniu to „ustopiony”.
- Postać: Hermann Braun
Dialogi
[edytuj]- Karl Oswald: Gdzie się pani tak dobrze nauczyła angielskiego?
- Maria Braun: W łóżku.
- Kobieta na dworcu: Jak długo była pani zamężna?
- Maria Braun: Wciąż jestem zamężna.
- Kobieta: Miałam na myśli tylko to, że pewnie niewiele pani skorzystała ze swojego małżeństwa.
- Maria Braun: Prawda. Pół dnia i całą noc.
- Bill: Jesteś przy nadziei?
- Maria Braun: Tak.
- Bill: Ja również jestem przy nadziei.
O filmie
[edytuj]- Małżeństwo Marii Braun wydaje się być utworem najbardziej charakterystycznym dla ostatniego okresu kariery Fassbindera, gdzie w sposób syntetyczny starał się on pokazać wszystkie fazy rozwoju społeczeństwa niemieckiego w RFN w okresie powojennym poprzez pryzmat losów bohaterki i jej rodziny. Bohaterka, wspaniale odtwarzana przez Hannę Schygullę (…), po wojnie uparcie czeka na powrót męża, który przez parę lat nie wraca z frontu po klęsce Niemiec. Nie mając o nim wiadomości, wiąże się z żołnierzem amerykańskim (…). Wkrótce po powrocie mąż jej zostaje skazany na wieloletnie [więzienie za] morderstwo popełnione przez żonę na osobie jej kochanka. Maria kocha męża, postanawia się za wszelką cenę dorobić.
- Autor: Mirosław Winiarczyk, Na ekranach kin: Małżeństwo Marii Braun, „Razem. Ilustrowany Tygodnik Młodzieży” nr 33 (308), 5 grudnia 1982.
- Miłośnicy kina powinni koniecznie zobaczyć ten film, jak się wydaje, najważniejszy utwór autora, uważanego za czołowego reżysera zachodnioniemieckiego.
- Autor: Mirosław Winiarczyk, Na ekranach kin: Małżeństwo Marii Braun, „Razem. Ilustrowany Tygodnik Młodzieży” nr 33 (308), 5 grudnia 1982.