Ludwik II Wittelsbach

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Ludwik II Wittelsbach

Ludwik II Wittelsbach (Ludwik II Bawarski, Ludwik Starszy, Bajkowy Król) (1845–1886) – król Bawarii od 1864 do gwałtownej śmierci wskutek utonięcia.

O Ludwiku II Wittelsbachu[edytuj]

  • Był wielkim znawcą i mecenasem sztuki. Niestety, był także schizofrenikiem. Kochał piękną architekturę, budował wspaniałe pałace i inne budowle – jedne coraz bardziej dziwaczne od drugich. Kazał ich wybudować dziesiątki. Obciążyło to skarb państwa do tego stopnia, że w końcu zdesperowani ministrowie pozbawili go tronu.
    • Autorzy: Pierre Accoce, Pierre Rentchnick, Chorzy, którzy nami rządzą, tłum. Marta Kubiak, Wydawnictwo Test, Lublin 1992, s. 27–28.
  • Jej [księżny Diany Spencer] przedwczesna, nagła śmierć sprawiła, że w jednej chwili stała się ikoną, jak niegdyś cesarzowa Elżbieta, legendarna Sisi czy król bawarski Ludwik II. Wszyscy troje spełniali konieczne warunki, by stać się mitem: Elżbieta Ludwik i Diana byli piękni, tajemniczy oraz tragicznie zmarli. Dlatego nieprzerwanie oddziaływali na wyobraźnię potomnych. (…) król Bawarii Ludwik II, nigdy nie miał bliższego kontaktu z poddanymi, żył w stworzonym przez siebie nierealnym świecie, którego urządzenie kosztowało bajońskie sumy. Właśnie dlatego, że otaczał się tajemniczą aurą i nigdzie się nie pokazywał, czczono go i podziwiano, nie stawiając zbędnych pytań. Jego śmierć w jeziorze Starnberg do dziś pozostała tajemnicą.
    • Autor: Sigrid Maria Grössing, Kobiety za kulisami historii, tłum. Barbara i Daniel Lulińscy, Dom Wydawniczy Bellona, Warszawa 2002, ISBN 8311095914, s. 228–229.