Ludobójstwo Ormian

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Szczątki pomordowanych Ormian

Ludobójstwo Ormian (pot. rzeź ormiańska) – ludobójstwo na ludności ormiańskiej w Imperium Osmańskim w czasie I wojny światowej w latach 1915–1917. W jego wyniku zginąć mogło około 1,5 mln ludzi.

  • Czy trzeba, by Turcja – aby wejść do Unii Europejskiej – przyznała, że popełniono ludobójstwo na Ormianach? Uczciwie mówiąc, tak właśnie uważam.
  • Przykładali mu [jednemu z Ormian] do piersi rozżarzone do czerwoności żelazo, wyrywali kawałki ciała rozżarzonymi do czerwoności szczypcami, a w rany wlewali wrzące masło. W niektórych przypadkach żandarmi przybijali dłonie i stopy więźnia do desek – w oczywisty sposób imitując Ukrzyżowanie – po czym, gdy ofiara wiła się z bólu, wołali: „Niech ten Chrystus przyjdzie teraz i ci pomoże!”
  • W 1915 roku, w wyniku masowych czystek etnicznych, zginęło w Imperium Osmańskim 1,5 mln Ormian. W 1919 roku doszło do procesu przywódców reżimu młodotureckiego, lecz cztery lata później republikański rząd Ataturka ogłosił amnestię. Do tej pory kilkadziesiąt państw uznało (na mocy uchwały parlamentarnej lub oświadczenia władzy wykonawczej) zbrodnię na Ormianach za ludobójstwo.