Ludmiła Putina

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Ludmiła Putina (1988)

Ludmiła Aleksandrowna Putina (ur. 1958) – żona Władimira Putina od 1983 do rozwodu w 2013; pierwsza dama Rosji w latach 2000–2008 i 2012–2013.

 • A co to za różnica?
  • Opis: gdy Władimir Putin przyznał się jej, że pracuje w KGB, a nie – jak jej się dawniej przedstawił – w wydziale śledczym milicji w Leningradzie; po latach w obszernym wywiadzie za prezydentury Putina wyznała: „Teraz już wiem, co to była za różnica”
  • Źródło: Przemysław Słowiński, Dyktatorzy i ich kobiety. Seks, władza i pieniądze, Wydawnictwo Videograf, Chorzów 2013, ISBN 9788378351320, s. 260.
 • Od samego początku, kiedy tylko się poznaliśmy, Władimir nieustannie sprawdzał moją wytrzymałość. Umawiał się na spotkanie i spóźniał półtorej godziny. Czekasz 15 minut i jakoś to wytrzymujesz. Po półgodzinie zaczynasz się niepokoić, po godzinie jesteś obrażona i płaczesz z wściekłości, a po półtorej – niczego już nie czujesz, nie ma żadnych emocji… I tak wiele razy. Przez całe nasze wspólne życie Władimir Władimirowicz nieustannie wystawiał mnie na próbę… Zawsze miałam wrażenie, jakby stale bacznie mnie obserwował, sprawdzał, czy podejmę właściwą decyzję, czy nie… Ale widocznie tak musiało być… Jest takie powiedzenie: „nie chwal kobiety, bo ją zepsujesz”. Dlatego pewnie Władimir Władimirowicz zawsze mnie szkolił, ćwiczył, pilnując, abym przestrzegała pewnych reguł (…) Ale widocznie taki mężczyzna jest mi potrzebny.
  • Źródło: Przemysław Słowiński, Dyktatorzy i ich kobiety. Seks, władza i pieniądze, op. cit., s. 262.
 • Świat się dla mnie zawalił, gdy mąż oznajmił mi, że chce zostać prezydentem. Płakałam całą noc, bo wiedziałam, że nic nie będzie tak jak dawniej.
  • Źródło: Przemysław Słowiński, Dyktatorzy i ich kobiety. Seks, władza i pieniądze, op. cit., s. 263.