Lothar von Trotha

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lothar von Trotha

Adrian Dietrich Lothar von Trotha (1848–1920) – niemiecki (pruski) generał piechoty, gubernator Niemieckiej Afryki Południowo-Zachodniej w latach 1904–1905, pogromca i ludobójca plemion Herero i Nama w 1904 podczas antyniemieckiego powstania tubylców pod wodzą Samuela Maharero.

 • Każdy Nama, który zostanie dostrzeżony na niemieckim terytorium i natychmiast się nie podda, zostanie zastrzelony. Reguła ta obowiązuje wszystkich, aż do ich całkowitej eksterminacji. Ci, którzy na początku rebelii dopuścili się osobiście morderstw na białych lub kazali innym ich mordować, podlegają zgodnie z prawem karze śmierci. Co do tych, którzy się nie poddadzą i będą stawiać opór, postępować się będzie tak samo jak w przypadku Herrero, którym w ich zaślepieniu zdawało się, iż mogą ważyć się na wojnę z potężnym niemieckim cesarzem i wielkim narodem Niemiec? Gdzież są dziś ci Herrero, kto mi odpowie?
  • Źródło: Simon Sebag Montefiore, Potwory. Historia zbrodni i okrucieństwa, tłum. Jerzy Korpanty, wyd. Świat Książki, Warszawa 2010, ISBN 9788324715480, s. 193.
 • Ścieram z powierzchni ziemi buntujące się plemiona strumieniami krwi i strumieniami pieniędzy. Tylko po tak gruntownym oczyszczeniu może narodzić się coś nowego i pożytecznego.
  • Źródło: Simon Sebag Montefiore, Potwory. Historia zbrodni i okrucieństwa, tłum. Jerzy Korpanty, wyd. Świat Książki, Warszawa 2010, ISBN 9788324715480, s. 192.
 • Wszyscy Herero muszą opuścić tę ziemię. Jeśli tego nie zrobią, wówczas ja ich do tego zmuszę… Każdy Herero, który znajdzie się w niemieckich granicach, uzbrojony czy nie, prowadząc stado czy bez stada, zostanie zastrzelony… Jeńcy nie będą brani. Taka jest moja decyzja w sprawie ludu Herero.
  • Źródło: Simon Sebag Montefiore, Potwory. Historia zbrodni i okrucieństwa, tłum. Jerzy Korpanty, wyd. Świat Książki, Warszawa 2010, ISBN 9788324715480, s. 192.

O Lotharze von Trothacie[edytuj]

 • Lothar von Trotha wydał pierwszy historycznie udokumentowany rozkaz ludobójstwa. Na jego polecenie zgładzono około 90 procent ludności plemienia Herero w Niemieckiej Afryce Południowo-Zachodniej (obecnie Namibia). Ten umyślny akt unicestwienia był inspiracją do następnych działań ludobójczych w XX w. (…) Plemiona Herero i Nama z Afryki Południowo-Zachodniej zostały przez von Trothę z zimną krwią i skazane na zagładę. W ten sposób stworzył on precedens, który ostatecznie doprowadził do ludobójstwa na niewyobrażalną skalę, jakim był Holokaust.
  • Autor: Simon Sebag Montefiore, Potwory. Historia zbrodni i okrucieństwa, tłum. Jerzy Korpanty, wyd. Świat Książki, Warszawa 2010, ISBN 9788324715480, s. 192–193.