Przejdź do zawartości

Lola Montez

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Lola Montez

Lola Montez (1821–1861) – tancerka, aktorka i kurtyzana pochodzenia irlandzkiego, metresa króla Bawarii, Ludwika I, który nadał jej tytuł księżnej Landsfeld.

O Loli Montez[edytuj]

  • Będzie zgubą każdego mężczyzny, który odważy się ją pokochać.
    • Autor: Aleksander Dumas (ojciec)
    • Źródło: Leigh Eduardo, Kochanki. O uwodzeniu, władzy i ambicji. Historie prawdziwe, tłum. Dariusz Wójtowicz, wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 2005, ISBN 9788374695909, s. 212.
  • Lola Montez jest w naszej kolekcji klejnotem, który świeci najjaśniej i najzuchwalszym blaskiem. Ta zniewalająca irlandzka awanturnica utorowała sobie drogę przez łoża całej Europy, prowokując tyle zamieszania, że władze niektórych krajów skazały ją na banicję. Czego nie mogła osiągnąć urodą, zdobywała za pomocą nieodłącznego kompana – pejcza. W Ameryce znana była jako „niegrzeczna dziewczynka epoki «średniowiktoriańskiej»; u Ludwiga I, króla Bawarii, wygłaskała sobie niemałą fortunę, doprowadziła królestwo na skraj bankructwa i wojny domowej, po czym uciekła, by siać zamęt gdzie indziej. Jej burzliwe występy sceniczne, w połączeniu z nie mniej gwałtownymi romansami, sprawiły, że była zawsze gorącym tematem dla prasy.
    • Autor: Leigh Eduardo, Kochanki. O uwodzeniu, władzy i ambicji. Historie prawdziwe, op. cit., s. 15.