L.E. Modesitt, Jr.

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
L. E. Modesitt, Jr.

Leland Exton Modesitt, Jr (ur. 1943) – amerykański pisarz fantasy i science fiction.

Magiczny inżynier (1994)[edytuj]

  • Nie można kłócić się z kobietami, Dorrin. Nie odpowiadają na zadane pytania, za to odpowiadają na te, których nigdy nie zadałeś. – Nie można się kłócić z mężczyznami, Dorrin – odcięła się Reisa. – Nie słuchają, co mówisz, za to słyszą to, co chcą usłyszeć.
  • Równowaga i świat nie dbają za bardzo o to, co czujemy. Ale ja ciągle czuję i to ciągle boli.

Wojna Ładu (1995)[edytuj]

  • Niektórzy ludzie po prostu nie potrafią pojąć, co posiadamy i utrzymujemy, jeśli nie zobaczą innych możliwości.
  • – Zarówno egoizm, jaki i bezinteresowność zniszczą człowieka. Jeśli dusza jest zbyt egoistyczna, myśli tylko o osobistych pragnieniach i celach, a jeśli będzie żyła wystarczająco długo, nikt jej nie wesprze i wielu spróbuje ją zniszczyć. Aby przeżyć, człowiek musi stać... się silny i pozbawiony serca, że ani miłość ani przywiązanie nie będą próbowały do niego dotrzeć. W końcu taka osoba przestaje już być człowiekiem, staje się bezduszną machiną (...) Osobą zbyt bezinteresowną rzucają tu i tam potrzeby innych – ciągnęła Przedwieczna. – Bo zawsze jest więcej potrzeb, niż mogłaby zaspokoić najbardziej miłosierna istota. Jeśli taki człowiek nie będzie dość silny, aby odpowiedzieć na najpilniejsze i najbardziej palące potrzeby, albo wykrwawi się na śmierć od stawianych mu żądań, albo utraci całą serdeczność w mechanicznej pogoni, żeby zaspokoić potrzeby świata. A zatem ktoś, kto pragnie, aby jego życie miało znaczenie, musi zawsze wybierać pomiędzy egoizmem i bezinteresownością.

Inne[edytuj]

  • (...) otworzyła ramiona, a ja najpierw zgasiłem lampę, dziwiąc się, jak dużo czasu zabrało mi zauważenie tego, co mi daje, nie tylko każdej nocy, ale rok po roku, i jak krucha jest każda chwila. I jak szybko nadejdzie jutro.
    • Źródło: Śmierć Chaosu (1995)
  • Ta opowieść się nigdy nie kończy. Ludzie walczyli ze sobą, walczą i dalej będą walczyć. Jeżeli zwyciężysz, musisz walczyć w obronie tego, co zdobyłeś. Jeżeli przegrałeś, musisz walczyć, by przeżyć i odzyskać to, co straciłeś.A... dlaczego? – Dlatego, że nigdy nie jest dość.
    • Źródło: Upadek aniołów (1996)