Księga szczęścia

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Księga szczęścia – książka niemieckiego pisarza Josepha Antona Schneiderfrankena (Bô Yin Râ) przetłumaczona przez Marcelego Tarnowskiego, wydana w 1923 nakładem Księgarni Ludwika Fiszera.

  • Jeśli chcesz się stać twórcą swego szczęścia, tedy odkryjesz wnet, że przeważna część tego upragnionego przez ciebie szczęścia spleciona jest ściśle ze stosunkiem twego JA do wszelkiego TY.
  • Myśl ciągle o nędzy i niedoli, a nędza i niedola nie dadzą ci długo czekać na siebie, – obawiaj się ciągle jakiegoś nieszczęścia, a zły los z pewnością przywrze do twoich stóp!
  • Otrząśnij się z ponurej, posępnej wiary dzikiego, który swarzy się ze swym bożkiem, kiedy nie działa on wedle jego życzenia, i stwórz w sobie raczej wiarę w niezmierzoną całość, której jesteś częścią, i jako część – punktem środkowym, aby stało ci się jasnem, jak mało ceniłbyś Boskość, która stawiałaby twe głupie życzenia ponad swemi prawami (...).
  • Siebie samego tylko odczuwasz jako JA, a nikogo innego prócz siebie nie możesz w tem JA zawrzeć. Dla siebie jesteś jako JA środkiem wszechświata. Dla siebie jako JA jesteś jesteś JA całej ludzkości. Atoli ta „ludzkość” jest homogeniczną całością, złożoną z miljardów odrębnych JA, z których wprawdzie żadne nie jest zupełnie podobne do twego, jednakże każde co do formy jest identyczne z tem, co ty w sobie odczuwasz jako JA.