Krzysztof Szwagrzyk

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krzysztof Szwagrzyk

Krzysztof Szwagrzyk (ur. 1964) – polski historyk, doktor habilitowany nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, od 2016 wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

  • Dobrze, że słowa prawdy o Dekutowskim i jego podkomendnych, są w przestrzeni publicznej. Powinniśmy zadbać o to, żeby w słowach, które o nim padają była precyzja i prawda. Jakże często możemy usłyszeć „pan major został rozstrzelany w więzieniu komunistycznym”, jakże często słyszymy: „pan major został pochowany”. Jednak: „pan major nie został rozstrzelany”, pan major został zabity strzałem katyńskim w potylicę, pan major został zamordowany. Pan major nie został pochowany. Pochować człowieka oznacza oddać mu hołd. Oznacza dokonać staranności, żeby szczątki złożyć do ziemi. Tutaj morderca zrobił szybko dół, w którym umieścił, wdeptał szczątki pana majora i jego podkomendnych. Pamięć po majorze miała zostać zatarta.

O Krzysztofie Szwagrzyku[edytuj]

  • Bez wątpienia perłą jest profesor Krzysztof Szwagrzyk. Człowiek, który skonstruował zespół i zorganizował trudne badania, poszukiwania. Przywodzi umarłych bohaterów do świata żywych. Oddaje im zabrane w męczarniach życie. Udziela głosu milczącej historii. Dla mnie te badania, ich organizacja, skuteczność są niepojęte. Pokazują mi bezmiar niewiedzy, w której żyłem. Wiedziałem wszak o roli ubeków, sowieckich agentów i komunistycznych właścicieli Polski. Ale dopiero widok kości, przestrzelonych czaszek i strzępów doczesności ofiar uświadomił mi ogrom popełnionych zbrodni. Myślę, że gdyby nie upór i determinacja profesora Szwagrzyka, nigdy bym tego nie doświadczył. To wyjątkowy uczony w skali światowej. Ewidentna perła.