Przejdź do zawartości

Krzysztof Mroziewicz

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Krzysztof Mroziewicz

Krzysztof Mroziewicz (ur. 1945) – polski publicysta, korespondent wojenny, dyplomata.

  • Był prorokiem i osobą świętą, a zarazem człowiekiem pełnym sprzeczności, grymaśnym i dokuczliwym. Gdyby przyszedł na świat 2 tys. lat wcześniej, jego nauki przekształciłyby się w religię. Nazwano by ją bezgwałtem i niesprzeciwianiem się złu, męstwem i poszukiwaniem prawdy, czyli Boga.
  • Nasi politycy są nieco sztywni i poważni. Brakuje im finezji i wyobraźni. Są szczególnie przewrażliwieni na punkcie swojego ego. Nie mają dystansu do siebie, nie potrafią się z siebie śmiać. Poza tym poziom dyskusji politycznej w Polsce w ogóle jest średni. Polscy politycy są w większości kiepsko wykształceni. Nie mamy takich dyskusji jak np. w brytyjskiej Izbie Lordów, gdzie parlamentarzyści przerzucają się cytatami z klasyków.
  • Od kilku lat najbliżej zdrowego rozsądku znajduje się katolicki rytuał egzorcystyczny, choć ciągle budzi pytanie o swoje średniowieczne korzenie. Kościół zakłada, że Szatan wierzy w Boga. Gdyby było inaczej – egzorcyzmy nie byłyby potrzebne.
  • Wiadomość dotyczy śmierci człowieka, więc nie powinna cieszyć. Ale dotyczy śmierci strasznego człowieka, który wymordował tysiące (w Nowym Jorku 3 tysiące) ludzi. Koniec bandziora nie oznacza końca bandytyzmu. Koniec herszta terrorystów nie oznacza końca terroryzmu. Zachód pozostaje zagrożony. Na westchnienie ulgi nie ma czasu.