Przejdź do zawartości

Krzysztof Grabowski (perkusista)

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Krzysztof Grabowski, 2023

Krzysztof Grabowski (ur. 1962) – polski muzyk rockowy; założyciel, perkusista i autor tekstów zespołu Dezerter.

 • Od początku mieliśmy jazdę na hard core amerykański i angielskie zespoły typu The Exploited czy Discharge. Chcieliśmy czadować, ile się da. Chcieliśmy grać najszybciej, najgłośniej i najgroźniej. Nie umieliśmy za bardzo, więc graliśmy tak, jak nam wyszło.
  • Źródło: Mikołaj Lizut: Punk Rock Later, Wydawnictwo Sic!, Warszawa 2003, ISBN 83-888-0731-5, s. 120.
 • W latach 80. atrybutami alternatywy były kolczyki, naćwiekowane pasy, sterczące włosy. Można było za to dostać od milicji albo od żuli. Dzisiaj te odzieżowe atrybuty niezależności przeszły do głównego nurtu. Byle kibol nosi irokeza, policjanci mają kolczyki, a paniusie z popu noszą naćwiekowane gadżety. Wszystko się odwróciło. Takie zasady jak mówienie prawdy, nierobienie drugiemu krzywdy, interesowanie się środowiskiem – dla mnie to są rzeczy podstawowe, ale pozostają w totalnej opozycji do tego, co się dzieje wokół. Mam przekonanie, że to ja jestem normalny, a żyję pośród świrów.
  • Źródło: Rafał Księżyk, Krzysztof „Dezerter” Grabowski, „Playboy” nr 1, 2011
 • Właśnie wtedy moje związki z Kościołem gwałtownie osłabły. Nie podobało mi się ówczesne zaangażowanie polityczne tej instytucji. Byłem człowiekiem poszukującym, a w Kościele nie było za wiele tego, czego szukałem. Odbierałem go jako stronę w sporze politycznym, a to nie miało żadnego związku z duchowością. Raziła mnie ta stylistyka: Kościół, naród… Dla mnie było to jakoś sprzeczne z pojęciem chrześcijaństwa, które jest przecież uniwersalne. Wtedy też zacząłem zastanawiać się nad istotą tej instytucji.
  • Opis: odpowiedź na pytanie o rolę Kościoła na przełomie l. 70. i 80. XX w.
  • Źródło: Mikołaj Lizut: Punk Rock Later, Wydawnictwo Sic!, Warszawa 2003, ISBN 83-888-0731-5, s. 117-118.