Przejdź do zawartości

Krystyna Starczewska

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Wizerunek Krystyny Starczewskiej na muralu „Kobiety Wolności” w Gdańsku

Krystyna Starczewska (ur. 1937) – polska polonistka, filozofka, etyczka i pedagożka. Współtwórczyni i dyrektorka Zespołu Społecznych Szkół Ogólnokształcących „Bednarska”, prezeska Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej.

  • …system edukacji jest nastawiony na rywalizację. Szkoły nie ocenia się według tego, jak zajmuje się dziećmi, jak organizuje ich pracę, tylko według liczby punktów otrzymywanych przez uczniów na egzaminach. Szkoły, które osiągają wysokie miejsca w rankingach, nie przyjmują więc dzieci potrzebujących wsparcia, bo obniżałyby im wyniki rankingów. Rywalizacja jest głównym elementem wychowania, rywalizacja charakteryzuje się negatywnym stosunkiem do tych, którzy z jakichś powodów mają trudności, a także tych, którzy mają inny rodzaj zainteresowań niż te, które są wymagane na testach.
  • Szkoła nie powinna uczyć rywalizacji, ale pracy zespołowej. Bardzo ważne jest, aby dzieci zrozumiały, że osiągną jakieś wyniki, jeśli uda im się dobrze ze sobą współpracować. (…) Szkoła powinna także uczyć umiejętności dostrzegania potrzeb innych, czyli empatii. Nie rywalizacji, tylko współpracy i wzajemnej pomocy. Bardzo ważne jest rozwijanie w szkole wolontariatu, pokazywanie młodzieży, ile satysfakcji można osiągnąć przez służenie pomocą drugiemu, a nie tylko przez bycie od niego lepszym i silniejszym.