Konstanty Radziwiłł
Wygląd
Konstanty Radziwiłł (ur. 1958) – polski lekarz i polityk konserwatywny, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej (2001–2010), ekspert Polski Razem, w latach 2015–2018 minister zdrowia, wojewoda mazowiecki (2019–2023), od 2023 ambasador na Litwie.
- Było wiele pytań o to, dlaczego ta ustawa ma charakter poselski, a nie rządowy. Dlatego że trzeba ją zrobić szybko, bo jest taka potrzeba. (…) Proszę państwa, w Polsce nie potrzeba więcej aptek. To trzeba sobie powiedzieć wprost.
- Jako przedstawicielowi nauk przyrodniczych trudno byłoby mi uznać za początek życia moment inny niż poczęcie.
- Źródło: „Rzeczpospolita”, 5 stycznia 2009.
- Każda osoba, która nie chce szczepić swoich dzieci, musi mieć świadomość, że naraża nie tylko swoje dziecko, ale także inne dzieci, które będą się stykać z tymi ich dziećmi, a które z jakichś powodów nie mogły być zaszczepione, które mają zaburzenia odporności.
- Źródło: Minister szczepi marszałka: Rodzice, którzy nie szczepią dziecka, narażają innych, wyborcza.pl, 21 września 2017.
- Zobacz też: antyszczepionkowcy
- Mówiąc o smogu, o zanieczyszczonym powietrzu, zapominamy o tym, co jest znacznie bliżej nas, jeśli chodzi o możliwość oddychania świeżym powietrzem. Znaczna część Polaków ciągle pali papierosy. Osoba, która wdycha powietrze poprzez papierosa – razem z dymem i wszystkim, co w nim jest – jest w sytuacji, w której narzekanie na jakość powietrza jest strasznie mało wiarygodne. Nie ma w tej chwili żadnego powodu do paniki. Nie sądzę, żeby bicie na alarm było odpowiednią reakcją. Od dziesięcioleci pracuje się nad tym, by powietrze było zdrowsze. Warto dostrzegać te rzeczywiste, bardziej niebezpieczne niż zanieczyszczone powietrze zagrożenia, które są znacznie bliżej.
- Naszym celem jest całkowite odejście od in vitro.
- Źródło: PiS odchodzi od in vitro. Co to oznacza?, polityka.pl, 10 sierpnia 2016
- Zobacz też: zapłodnienie pozaustrojowe
- Niewątpliwie, empatia w stosunku do pacjenta jest jednym z podstawowych obowiązków pracowników służby zdrowia.
- Źródło: Minister zdrowia o porodzie na szpitalnej podłodze: „W Starachowicach nie popełniono błędu medycznego. Zabrakło serca, empatii i komunikacji”, wpolityce.pl, 17 listopada 2016.
- Propozycja resortu zdrowia, aby umożliwić przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego jest, moim zdaniem, działaniem korzystnym. Pod warunkiem jednak, że będzie się to odbywało na zasadzie dobrowolności, a nie przymusu. Zastosowanie zasad ekonomii w zarządzaniu służbą zdrowia jest na pewno krokiem w dobrym kierunku.
- Źródło: Jestem przeciw totalnej prywatyzacji służby zdrowia, se.pl, 18 lipca 2008.
- Zobacz też: prywatyzacja, szpital
- Doniesienia części dziennikarzy i referowanie przez nich sprawy łódzkiej to nagonka, która nie tylko szkodzi środowisku lekarskiemu, ale burzy porządek społeczny.
- Źródło: depesza PAP z 25 stycznia 2002 roku, za: Łowcy Skór: Tajemnice Zbrodni w Łódzkim Pogotowiu - Tomasz Patora, wydawnictwo Otwarte, Kraków 2023
O Konstantym Radziwille
[edytuj]- Doktor Konstanty Radziwiłł przez lata mówił, że jest zwolennikiem współpłacenia za leczenie w szpitalach publicznych i tworzenia odrębnej, luksusowej ścieżki dla tych, który są w stanie za nią dopłacać. Chętnie dowiedziałbym się od przyszłego ministra, czy zmienił poglądy, czy też chce skończyć w Polsce z systemem powszechnej bezpłatnej służby zdrowia.
- Autor: Adrian Zandberg, Adrian Zandberg: Najbardziej niepokoją mnie ministrowie Gowin i Radziwiłł, poranny.pl, 11 listopada 2015.
- Minister Radziwiłł swoimi niemądrymi wypowiedziami nie tylko uspokaja ludzi tam, gdzie trzeba bić na alarm, ale niszczy także prace miejskich aktywistów, dzięki którym smog stał się ważną kwestią polityczną.
- Autor: Jarosław Makowski, Minister/lekarz Radziwiłł: Smog jest „teoretyczny”. „Głupia wypowiedź. Rocznie z powodu smogu umiera 44 tys. Polaków”, tokfm.pl, 4 stycznia 2017.
- To, co proponuje minister, to cofanie nas do czasów socjalizmu. A ja socjalistą nie jestem. Dlatego pod koniec lat 90. powstał NFZ, dlatego wprowadzono składki zdrowotne, że poprzedni system finansowania służby zdrowia właśnie z budżetu był bliski bankructwa. Pomysł, by wrócić do tego, co było i nie działało, jest jałowy intelektualnie. Minister wierzy, że teraz będzie lepiej. „Socjalizm tak, wypaczenia nie”. Nie, będą te same wypaczenia.
- Autor: Andrzej Sośnierz, Poseł klubu PiS o sytuacji w służbie zdrowia: przecież to katastrofa, onet.pl, 17 października 2017.