Kommodus
Wygląd
Kommodus (łac. Marcus Aurelius Commodus Antoninus; 161–192) – cesarz rzymski panujący od 180, syn Marka Aureliusza.
Cytaty przypisywane
[edytuj]- Życie jest snem, straszliwym snem.
- Źródło: film Gladiator (2000, reż. Ridley Scott, scen. David Franzoni)
O Kommodusie
[edytuj]- Jeśli mam grać postaci historyczne, to wolę już takie role, jak Kommodus w Gladiatorze. Na tyle mało wiadomo na jego temat, że nikt nie może zarzucić mi, że coś, co mówię czy robię, nie pasuje do tego człowieka. Czuję się wtedy po prostu bezpieczniej.
- Źródło: Yola Czaderska-Hayek, Zanadto wczułem się w rolę. Joaquin Phoenix specjalnie dla Stopklatki, stopklatka.pl, 17 lutego 2006
- Na subiektywnej i nie zawsze sprawiedliwej liście odstręczających postaci (niesprawiedliwej ze względu na rozbieżność ocen ich postępowania) cesarz Kommodus zajmuje miejsce honorowe wraz z Neronem i Kaligulą. Patrząc na niego, należy uznać za niesłuszne przekonanie, że z doskonałych rodziców przychodzą na świat wspaniałe dzieci. Tak nie stało się i w tym przypadku – ze wspaniałego ojca, Marka Aureliusza, przyszedł na świat kandydat na potwora.
- Źródło: José María López Ruiz, Tyrani i zbrodniarze. Najwięksi nikczemnicy w dziejach świata, tłum. Agata Ciastek, Dom Wydawniczy Bellona, Warszawa 2006, s. 60
- Niech zginie pamięć mordercy i gladiatora!… Był okrutniejszy od Domicjana, bardziej występny od Nerona! Jak postępował, tak niech teraz cierpi!… Niewinnych nie pogrzebano. Trupa mordercy niech wloką na haku! Morderca odgrzebał pochowanych – niech wloką trupa mordercy!
- Opis: z ustawy uchwalonej przez senatorów rzymskich po śmierci Kommodusa.
- Źródło: Historia Augusta, tłum. Hanna Szelest, cyt. za: Simon Sebag Montefiore, Potwory. Historia zbrodni i okrucieństwa, tłum. Jerzy Korpanty, wyd. Świat Książki, Warszawa 2010, ISBN 9788324715480, s. 41.
- Zobacz też: Neron, Domicjan
- Od najwcześniejszego dzieciństwa był Kommodus odrażający, nikczemny, okrutny, rozpustny, nieprzyzwoity w wyrażeniach i nierządny.
- Źródło: Historia Augusta, tłum. Hanna Szelest, cyt. za: Simon Sebag Montefiore, Potwory. Historia zbrodni i okrucieństwa, tłum. Jerzy Korpanty, wyd. Świat Książki, Warszawa 2010, ISBN 9788324715480, s. 41.