Przejdź do zawartości

Kościół katolicki w Irlandii

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Kościół katolicki w Irlandii – działający na terenie Republiki Irlandii i Irlandii Północnej Kościół katolicki związany ze Stolicą Apostolską. Posiada jedną administrację obejmującą całą wyspę, czyli teren dwóch państw, i podzielony jest na 4 archidiecezje i 22 diecezje. Jako katolicy deklaruje się około połowa mieszkańców Irlandii wobec 93% w roku 1979.

  • Prezydent republiki Mary McAleese, liberalna katoliczka, wyznała, że w 2003 r. podczas wizyty w Rzymie miała prywatne spotkanie z kardynałem sekretarzem stanu Angelo Sodano. Ów watykański „premier” proponował pani prezydent zawarcie umowy blokującej dostęp do archiwów kościelnych w Irlandii, a więc i do znajdujących się w nich dokumentów związanych z pedofilią z udziałem osób duchownych. Zszokowana pani prezydent poprosiła o zmianę tematu. Ale Kościół nie odpuścił. Niemoralna propozycja kardynała miała praktyczny związek z kryzysem pedofilskim w Kościele w Irlandii. Działała już specjalna, niezależna od władz kościelnych komisja dochodzeniowa w tej sprawie. Zakaz dostępu do dokumentów kościelnych utrudniłby śledztwo.
  • Watykan bezceremonialnie naciskał na Irlandię w sprawie kryzysu pedofilskiego w tamtejszym Kościele. Działo się to jeszcze za pontyfikatu św. Jana Pawła II. Zapewne nigdy się nie dowiemy, czy papież Wojtyła o tym wiedział.