Klonowanie

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Wypchana owca Dolly (pierwsze zwierzę sklonowane) jako eksponat w Royal Museum of Scotland

Klonowanie – w potocznym rozumieniu proces tworzenia idealnej kopii z oryginału.

  • Przecież dzięki klonowaniu będzie można ludzi chorych przemieniać w zdrowych, być może niewidomi odzyskają wzrok, a osoby pozbawione kończyn, zaczną się poruszać, a więc klonowanie może wyzwolić ludzkość od chorób i znacznie przedłużyć ludzkie życie. Czyli może nas uszczęśliwić.
  • Klonowanie człowieka stało się straszakiem dla opinii publicznej. (…) Czymś zupełnie innym jest perspektywa sklonowania Jezusa z krwinek znalezionych na całunie turyńskim (jeśli jest autentyczny, w co wątpi sam Kościół), a czym innym uzyskanie klonu anonimowych kilkukomórkowych zarodków ludzkich.
  • Klonowanie jest formą manipulowania ludzkim życiem, naruszaniem tożsamości i godności należnej człowiekowi, oderwaniem prokreacji od małżeństw i rodziny. Jest to rodzaj niebezpiecznej emancypacji spod praw natury stworzonej przez Boga.
  • Znajdą się więc Żydzi, którzy będą przeciwko klonowaniu, ale nie mają prawa zakazać tego wszystkim, mogą jedynie wnosić postulaty. W ciekawym periodyku „Prawa żydowskie i nowoczesne społeczeństwo” jest artykuł o klonowaniu ludzi. Jego autor uważa, że prawo żydowskie prawdopodobnie traktuje klonowanie jako nieidealny sposób reprodukowania ludzi. Niewykluczone zatem, że Halacha (prawo żydowskie) zaakceptowałaby klonowanie, jeśli nie byłoby innych sposobów na reprodukcję. Nie jest to opinia typowa, ale taka też istnieje.