Przejdź do zawartości

Kazimiera Bujwidowa

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Kazimiera Bujwidowa (1867–1932) – polska feministka pierwszej fali, działaczka oświatowa, ateistka.

  • Chodź mechanicznie do kościoła, mechanicznie mów pacierz, tak samo spowiadaj się i komunikuj! A jeśliby sumienie cię przypadkiem gryzło, to uspokój je przeświadczeniem: „Wszak zachowuję się ściśle według przepisów szkolnych” albo sofizmatem:"ponieważ nie wiem, gdzie jest prawda, więc obojętne mi, czy uczęszczam do spowiedzi czy nie”.
    • Opis: na temat nauczania religii w szkole.
    • Źródło: za „Krytyką” – Anna Kiesell, Kazimiera Bujwidowa. Człowiekiem się czuję, więc ludzkich praw żądam! [w:] Ewa Furgał (red.), Krakowski Szlak Kobiet. Przewodniczka po Krakowie emancypantek, Fundacja Przestrzeń Kobiet, Kraków 2009, wyd. I, ISBN 978-83-928639-0-8, str. 45
  • Jeżeli bowiem [...] pewna dziejowa konieczność zmusiła do uznania kobiet za równe mężczyznom obywatelki, to nie zapominajmy jednak, że wszelkie prawa decydujące o naszych losach dziś jeszcze bezpośrednio dzierżą [...] mężczyźni. Kobiety wyborczynie były im dziś potrzebne – że zaś pewne ustępstwa zwyczajowe, będące w dodatku w zgodzie z duchem czasu, niewiele kosztowały – zyskałyśmy dzięki temu równouprawnienie zwyczajowe. Otwartą wszakże pozostaje kwestya, jak się zachowają przyjaciele nasi, gdy przyjdzie do przyznania równouprawnienia ustawowego.
    • Źródło: Nowe słowo (1902)