Kampania francuska 1940

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kampania francuska 1940 (niem. kryptonim Fall Gelb) – niemiecka ofensywa na Francję połączoną z agresją III Rzeszy na Belgię, Holandię i Luksemburg, rozpoczęta 10 maja 1940 i zakończona zwycięstwem Niemiec.

 • Defetystyczna, pełna cynizmu i rozleniwienia reakcja francuskich elit rządzących na zwycięstwo militarne Niemiec w roku 1940 współgra ze sposobem, w jaki elity te rządziły krajem w ciągu dwóch wcześniejszych dekad. Epatująca znużeniem ulga, z jaką wielu spośród wyłonionych w wyborach jej przedstawicieli opuszczało Republikę w lipcu roku 1940, u niektórych obserwatorów wywołała z początku szok, jednak po namyśle nie wydawała im się już czymś tak dziwnym.
  • Autor: Tony Judt, Brzemię odpowiedzialności. Blum, Camus, Aron i francuski wiek dwudziesty, tłum. Michał Filipczuk, Wyd. Krytyki Politycznej, Warszawa 2013, s. 24.
 • Jedynie kobiety francuskie mają odwagę powiedzieć czasem na głos, że "nasi uciekali i nie chcieli się bić", a jak się powie Polak, to patrzą od razu jak na bohatera. "Wy biliście się - Warszawa nie chciała się poddać, ale wy byliście słabi. Ale Francja... to wstyd!".
  • Autor: Andrzej Bobkowski
  • Opis: Relacja świadka Andrzeja Bobkowskiego z francuskiej ulicy dnia 12.09.1940.
  • Źródło: Andrzej Bobkowski Szkice piórkiem (Francja 1940–1944) – 1957.
 • Mieliśmy ponad trzy tysiące czołgów i tyle mieli Niemcy. Jednak my użyliśmy ich w tysiącu grup po trzy czołgi, gdy Niemcy w trzech grupach po tysiąc czołgów.
  • Autor: gen. Charles Delestraint
  • Źródło: Bogusław Wołoszański, Tajna wojna Churchilla, wyd. Colori, Warszawa 2002, s. 85.
 • Pewne zdarzenie ujawnione w toku procesów norymberskich doskonale ilustruje euforyczną atmosferę, w jakiej przebiegała ta ekspansja. 18 maja 1940 roku Krupp, jeden ze wspólników firmy Henkel (produkującej detergenty), oraz dwóch innych przemysłowców spędziło wiele godzin nad mapą północno-zachodniej Europy, słuchając jednocześnie radia. W miarę jak radio podawało nowe wieści o postępach wojsk Wehrmachtu w Holandii, czterej panowie byli coraz bardziej podnieceni, wyrywali sobie z rąk mapę i omal jej nie podarli. «Ta fabryka jest dla pana, tamta dla pana, a właściciela tamtych dwóch każemy zamknąć…». Podczas tej krzątaniny jeden z przemysłowców zadzwonił do zarządu swojej firmy z poleceniem, by natychmiast załatwić zgodę Wehrmachtu na wizytę dwóch uczestników tej narady w Holandii następnego dnia.