Przejdź do zawartości

Joszko Broda

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Joszko Broda

Joszko Broda (ur. 1972) – polski multiinstrumentalista, producent muzyczny, kompozytor. Syn Józefa, mąż Debory.

Wypowiedzi[edytuj]

 • Chłopcy [wówczas sześciu synów] śpiewają w moim zespole Dzieci z Brodą, ale widzę, że wolą grę na instrumentach. Widzę u nich pewne zdolności w tym kierunku, ale jestem przekonany, że jeśli będą chcieli coś osiągnąć, to przed nimi dużo pracy. Nie zmuszam ich i szczególnie nie namawiam. Dziecko samo musi chcieć. Mnie ojciec nigdy nie musiał namawiać do grania.
 • Czasem śmiejemy się, że poznajemy, czy dziecko jest z rodziny wielodzietnej po tym, jak zachowuje się, gdy częstujemy je cukierkiem. Jedynak zjada cukierka i nie widząc kosza na śmieci, pyta: „Co mam zrobić z tym papierkiem?”. Potrzebuje dorosłego, by rozwiązał jego problem. A dziecko z rodziny wielodzietnej na pewno samo wymyśli, co zrobić.
 • Prowadziliśmy kiedyś z żoną warsztaty na Lubelszczyźnie. Gdy mówiłem uczestnikom: „Jestem wieśniakiem”, wywoływało to konsternację. A ja opowiadałem im o tradycjach pasterskich w mojej rodzinie, sięgających XII wieku. Gdy pytałem, kim oni są, nie umieli odpowiedzieć. Niektórzy mówili: „Jesteśmy Polakami”. Nikt nie odpowiadał: „Jestem Lubelakiem”. Niektórzy bali się przyznać do swoich ukraińskich korzeni – a przecież na Lubelszczyźnie mieszkali Żydzi, Ukraińcy. Pytani o stroje ludowe, twierdzili, że nie mają żadnych. Podpowiadałem: „Obejrzyjcie zdjęcia swoich dziadków. Najlepiej z wesela, chrzcin lub pogrzebu. Zobaczcie, jak są ubrani. To są wasze stroje ludowe!”.

O Joszku Brodzie[edytuj]

 • Kiedy Joszko gra
  Cały boży świat
  W zdumieniu go słucha,
  Gdy Joszko gra,
  Gdy na drumli gra
  I na liściu gra
  Od serca do ucha,
  Czule jak nikt.
  Dobry Bóg
  Dał mu talent,
  A resztę wygrał
  Joszko sam!