Przejdź do zawartości

José Tohá

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Jose Toha (po lewej) i Salvador Allende

José Tohá González (1927–1974) – chilijski dziennikarz, prawnik, polityk socjalistyczny, minister spraw wewnętrznych w latach 1970–1972 oraz minister obrony w latach 1972–1973; zamordowany.

O José Tohy[edytuj]

  • Umarł José Tohá, z którym łączyła mnie wielka i serdeczna przyjaźń. (…) Chyba José Tohá był za dobry w świecie, w którym walka polityczna zmusza do uciekania się do różnych środków. Nikt z członków rządu prezydenta [Salvadora] Allendego prócz Tohy nie traktował z takim szacunkiem spraw instytucjonalnych i osobistych tych, którzy teraz usiłują umyć ręce od wszystkiego, co spowodowało jego śmierć, a za którą jedynie oni ponoszą odpowiedzialność. Ileż to razy José prosił mnie o radę w sprawach dotyczących jego stanowiska jako ministra obrony! A ileż razy ja jego prosiłem o opinię na temat złożonych problemów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych! Tak się rozwinęła i umocniła ta nasza przyjaźń, która objęła również nasze żony i rodziny.
    • Autor: Carlos Prats, Dziennik chilijskiego żołnierza, czyli prawo ponad życie (wpis z 17 marca 1974), tłum. Alicja Zalewska, Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, Warszawa 1979, ISBN 8311064067, s. 120.