José Tohá

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jose Toha (po lewej) i Salvador Allende

José Tohá González (1927-1974) - chilijski dziennikarz, prawnik, polityk socjalistyczny, minister spraw wewnętrznych w latach 1970-1972 oraz minister obrony w latach 1972-1973; zamordowany.

O José Tohá'y[edytuj]

  • Umarł José Tohá, z którym łączyła mnie wielka i serdeczna przyjaźń. (...) Chyba José Tohá był za dobry w świecie, w którym walka polityczna zmusza do uciekania się do różnych środków. Nikt z członków rządu prezydenta [Salvadora] Allendego prócz Tohy nie traktował z takim szacunkiem spraw instytucjonalnych i osobistych tych, którzy teraz usiłują umyć ręce od wszystkiego, co spowodowało jego śmierć, a za którą jedynie oni ponoszą odpowiedzialność. Ileż to razy José prosił mnie o radę w sprawach dotyczących jego stanowiska jako ministra obrony! A ileż razy ja jego prosiłem o opinię na temat złożonych problemów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych! Tak się rozwinęła i umocniła ta nasza przyjaźń, która objęła również nasze żony i rodziny. (...)
    • Autor: Carlos Prats, Dziennik chilijskiego żołnierza, czyli prawo ponad życie (wpis z 17 marca 1974), Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, tłum. Alicja Zalewska, Warszawa 1979, ISBN 83-11-06406-7, s. 120.