Jolanta Lothe

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Jolanta Lothe

Jolanta Lothe-Lachmann (1942–2022) – polska aktorka. Córka Wandy Stanisławskiej-Lothe.

  • Aktorstwa nie wyssałam jednak z mlekiem matki. Dopiero tuż przed maturą w Gdańsku wzięłam udział w konkursie recytatorskim. Zajęłam drugą lokatę w kraju i pomyślałam o szkole teatralnej. Pierwszy sezon spędziłam w warszawskiej Syrenie z fantastyczną atmosferą, którą tworzyli między innymi Stefcia Górska, Dymsza, Krukowski, Olsza. Później ambitnie poszłam do Kazimierza Brauna do Lublina, by po roku wrócić do warszawskiego Klasycznego. Wkrótce nastał Józef Szajna i stworzył Teatr Studio, z którego trafiłam do Teatru Narodowego, gdzie byłam do 1982 roku.
    • Źródło: „Rzeczpospolita”, cyt. za: culture.pl
  • Dużych ról nie zagrałam. Wiele epizodów. Miałam wystąpić w głównej roli w Rejsie, ale nie wyszło. Przebili mnie wspaniali naturszczycy. Ja tam nie grałam. Pokazywano mnie i mój biust. Moja mama zagrała bardziej charakterystyczną rolę w tym filmie.
  • Miałam szczęście. Od razu wchodziłam na scenę za koleżanki, które były w ciąży. A kiedy teatr podzielono, wyodrębniono dwie placówki. Scenę przejął Józef Szajna i powstało „Studio” – ja z mamą zostałam u niego.
  • Przypadek życiowy sprawił, że zostałam odkryta przez reżysera Lachmanna, który wydobył moje inne, nowe oblicza, których ani w kinie, ani w telewizji się nie doczekałam. Gdyby nie to spotkanie, Videoteatr 'Poza' pewnie by nie powstał. Kiedy powołaliśmy go do życia, też był eksperymentalny. Dziś ma już ustaloną formę – za pomocą tego samego instrumentarium robimy w nim zawsze co innego. Za każdym razem są to nowe teksty i przedstawienia.

Zobacz też: