Joakim Palme

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Joakim Palme (2011)

Joakim Palme (ur. 1958) – szwedzki socjolog, dyrektor Instytutu Badań nad Przyszłością w Sztokholmie, profesor nauk politycznych w Uppsala University.

  • Ja znacznie bardziej niż wzrostu wydatków obawiam się zmniejszenia przyszłych dochodów państw. Ma na to wpływ współczynnik urodzeń, bo od liczby urodzonych dzieci zależy, ilu będziemy mieli podatników. Konieczna więc jest nowoczesna polityka prorodzinna. Ogromnym problemem jest też wysokie bezrobocie wśród młodych. W Polsce wynosi ono około 20 procent w tej grupie, w Grecji i Hiszpanii – ponad 50 procent. Także w Szwecji jest ich wielu. Myślę, że niesie to ze sobą znacznie większe zagrożenia niż dzisiejsze deficyty budżetowe.
  • Szwedzki model był tworzony przez wiek, bardzo się też zmieniał przez ostatnie dekady – w niektórych kwestiach na lepsze, w innych na gorsze. To bardzo ważne, bo dzięki temu mogliśmy odpowiadać na nowe wyzwania. (…) Nie można więc tak po prostu wziąć szwedzkiego modelu i osadzić go w nowym kontekście, oczekując, że będzie działał. (…) Najważniejsza lekcja, jaką daje nam szwedzki model, to świadomość, że możliwy jest wybór alternatywnej drogi. Polska nie musi podążać ścieżką amerykańską, brukselską czy niemiecką. Może mieć swoją własną, nawiązującą do jej wartości i preferencji.