Przejdź do zawartości

Jerzy Wojciech Borejsza

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Jerzy Wojciech Borejsza (1935–2019) – polski historyk.

  • Czyni z nich (homoseksualistów) bodaj główny obiekt swoich ataków. (…) Nie wiem, czy pan Cejrowski jest świadom, że Hitler, aby usprawiedliwić „noc długich noży” (1934 r.) nakazał ex post prowadzenie oficjalnej propagandy przeciwko homoseksualistom i zsyłanie ich do obozów. (…) Owe natrętne ataki (…) mogą budzić skojarzenia z epoką nazistowską u ludzi starszych i znających historię.
  • Trzeba pamiętać o wiekowych tradycjach carskiego terroru (…) trzeba pamiętać, że bolszewicy byli niewielką elitarną partią złożoną z wielu światłych ludzi. (…) Wiedzieli, że jeśli im się nie powiedzie, to rzeczywiście nastąpi biały terror, który ich wszystkich zmiecie.
    • Źródło: „Polityka”, 2 stycznia 1988
  • Zarzucono (…) np. badania nad dziejami polskiego socjalizmu w szerokim tego słowa znaczeniu (od XIX wieku), nie mówiąc już o tym, że Polska jest bodaj jedynym krajem, który nie podjął dotychczas w archiwach Moskwy badań nad dziejami tysięcy swoich rodaków działających w Kominternie, wymordowanych podczas wielkiej czystki przez Stalina, choć czynią to w odniesieniu do współobywateli historycy włoscy, francuscy, fińscy, węgierscy czy bułgarscy.
    • Źródło: „Gazeta Wyborcza”, 3 listopada 2003