Jerzy Franciszek Kulczycki

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Jerzy Franciszek Kulczycki

Jerzy Franciszek Kulczycki (ukr. Ю́рій-Франц Кульчи́цький, 1640–1694) – polski szpieg, tłumacz, Kozak zaporoski i żołnierz Jana Sobieskiego.

O Jerzym Kulczyckim[edytuj]

  • Czy można sobie wyobrazić lepszy model prawdziwego polskiego patrioty? Przyczynił się do triumfu polskiego oręża, choć sam był z pochodzenia Ukraińcem. Nagrody nie przepił, tylko poił nią innych, a do tego dokonał wynalazku, który pokochała cała wdzięczna ludzkość.
    Dlaczego takiej postaci to nie my stawiamy pomniki, tylko Austriacy w Wiedniu? Dlaczego żadna sieć kawiarni w Polsce nie odwołuje się do tradycji tej postaci – a odwołują się do niej i austriacki Julius Meinl, i amerykańska Blue Bottle Coffee Company? Ano dlatego, że nie odczuwamy potrzeby rozumienia własnej historii. Wolimy agitprop o czystych etnicznie katolikach walczących z obcym najeźdźcą. Kulczycki siłę czerpał z rozumienia nieprzyjaciela. U nas panuje zaś kult bezmyślności. Dlatego nie robimy mądrych filmów o naszej własnej historii.
  • Kulczycki przeszedł imponującą karierę, przypominającą polski wariant amerykańskiego snu – od wyjętego spod prawa zbiega, przez niewolnika, potem korporacyjnego urzędnika, aż do dobrze prosperującego biznesmena.(...) Doskonała znajomość tureckiego języka i obyczajów pozwalała Kulczyckiemu na swobodne przechadzanie się wśród wojsk Kara Mustafy oblegających Wiedeń. To dzięki jego informacjom obrońcy postanowili nie kapitulować i czekać na odsiecz – a niosące tę odsiecz wojska wiedziały, gdzie uderzyć.
    • Autor: Wojciech Orliński, Pierwszy szpieg Rzeczypospolitej, „Gazeta Wyborcza”, 12 października 2012.