Jefte

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jefte

Jefte – postać biblijna ze Starego Testamentu, jeden z sędziów, który zasłynął jako pogromca Ammonitów i zabójca własnej córki.

O Jeftem[edytuj]

  • Nie znajdziemy w Biblii żadnego słowa potępienia dla Jiftacha. Czyn jego był jednak tak straszny, że w ciągu wieków skłaniał żydowskich i chrześcijańskich komentatorów do wyszukiwania dróg wyjścia z tej tragedii, przekonywania, że ta historia nie musiała się tak zakończyć. Sam ślub Jiftacha, zakładający możliwość ofiary z człowieka, świadczyć miałby przeciw niemu, przeciw jego fałszywemu obrazowi Boga. Nawet wtedy gdy okazało się, że dokonać ma go na swej córce, nie uczynił nic, by wykupić ślub w świątyni i złożyć ofiarę zastępczą. Czyżby duma wodza narodu była silniejsza od miłości do jedynego dziecka?
    • Autor: Elżbieta Adamiak, Kobiety w Biblii. Stary Testament, Wydawnictwo Znak, Kraków 2006, ISBN 8324006230, s. 86.
  • Tymczasem Jefte będąc szczerze przekonanym, iż wymaga tego od niego wierność Panu Bogu, zabił własną niewinną córkę w ofierze całopalnej (Sędziów 11, 34-40). Czy fakt, iż Biblia zalicza Jeftego w poczet bohaterów wiary oznacza, że chwali w ten sposób i usprawiedliwia w pewnych wypadkach zabijanie własnych, niewinnych córek? Oczywiście, że nie. Pismo święte docenia jedynie heroiczną gorliwość Jeftego w wypełnianiu ślubów złożonych Panu Bogu. Innymi słowy: to co uczynił Jefte było złe i nie podobało się Panu Bogu. Wszechmogący nie poczytał jednak Jefte tego za osobisty jego grzech, albowiem wejrzał On na jego szczerą i gorliwą chęć wypełnienia ślubowania, które złożył. Pan Bóg pobłogosławił Jefte pomimo jego morderstwa, a nie jego powodu.