Jeffrey Ford

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jeffrey Ford (2006)

Jeffrey Ford (ur. 1955) – amerykański autor fantastyki.

Waga słów[edytuj]

  • Krój pisma + Znaczenie x Struktura Sylabiczna – Długość + Płynność Spółgłoskowa/Nieśmiałość Werbalna x Nasycenie Fonetyczne = Waga Słowa bądź Wartość
  • – Miłość – westchnął Secmatte. Potem powtórzył to jeszcze trzykrotnie, bardzo powoli, a przy tym głębszym niż jego zwyczajowy głos dziecka tonem. – Trudne słowo do opanowania – stwierdził. – Jest nieobliczalne, a jego wartość ma tendencję do nieznacznych zmian, kiedy łączy się ze słowami wielosylabowymi pisanymi Copenhagą bądź jedną z tych czcionek mniej naśladujących pismo odręczne.
  • (...) Secmatte utrzymywał, że w zależności od swej długości, elementów fonetycznych oraz struktury sylabicznej słowa drukowane posiadają stałe wartości, które jakimś sposobem można obliczyć matematycznie. Powstałe w ten sposób symbole liczbowe ich reprezentatywnych wartości mogą być wówczas rozpatrywane w oparciu o bliskość ich wzajemnego położenia w kontekście zdania, a wykwalifikowany badacz potrafiłby wydedukować skuteczność, czy też siłę, ich obecności. Moje rozumienie tego, do czego zmierzał, sprawiło, że zmieniłem swą początkową ocenę co do stopnia jego obłąkania.
  • Słowa drukowane (...) są niczym pierwiastki chemiczne układu okresowego. Oddziaływają na siebie wzajemnie i wywierają wpływ za sprawą swego rodzaju „siły grawitacyjnej” na poziomie molekularnym w probówce zdania. Ich zbliżenie może prowadzić do zawłaszczenia bądź połączenia podstawowych cząstek konotacji oraz istoty gramatycznej, że się tak wyrażę, tworząc związek znaczenia i bytu nieznany, nim ów proces został zainicjowany przez pisarza.
  • Spędzanie wieczorów na cichej lekturze zawsze stanowiło dla mnie źródło niebywałej przyjemności, lecz od czasu naszej separacji myśl o nieruchomym, samotnym trwaniu w towarzystwie jedynie strony tekstu oraz mych własnych wydobywających się na powierzchnię świadomości wzruszeń była mi nieznośna.